Talk icon

Informacje

08-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ryś zawędrował aż do gdańskich lasów pod Wejherowem

Ryś

W lasach gdańskiego Nadleśnictwa Wejherowo pojawił się ryś. Osobnik z Nadleśnictwa Wejherowo, jak przypuszczają leśnicy, jest jednym z rysi wypuszczonych z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i prawdopodobnie tym samym, który pojawił się wcześniej na terenie nadleśnictw Strzebielino i Choczewo. Rysie są bardzo szybkie i zwinne, ale szybko się męczą. Wędrują nawet do 50 km dziennie, świetnie pływają. Jednak najwięcej czasu spędzają na spaniu.

Ryś w Nadleśnictwie Wejherowo

Na trop rysia natrafili leśniczy Patryk Wenta wraz z podleśniczym Marcinem Dudkiewiczem z  leśnictwa Lisewo. Niecodzienny gość zawitał w godzinach porannych do lasów pomiędzy wsiami Lisewo i Karlikowo.

Jak wspomina leśniczy, od kilku dni słyszał, że w okolicy widywany był ryś.

Po wczorajszych opadach śniegu postanowiłem wraz z podleśniczym poszukać jego tropów w naszym lesie. Nagle z za pagórka zauważyliśmy ruszające się pędzelki, podchodząc bliżej okazało się, że nakryliśmy rysia we własnej osobie i to podczas porannej toalecie. Sam nie wierzyłem, w to co zobaczyliśmy.

– opisuje.

Leśnicy nie tylko zobaczyli, ale i uwiecznili to miłe i niecodzienne spotkania. Ryś z Nadleśnictwa Wejherowo, jak przypuszczają leśnicy, jest jednym z rysi wypuszczonych z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i prawdopodobnie tym samym, który pojawił się wcześniej na terenie nadleśnictw Strzebielino i Choczewo.

Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Ryś europejski

Ryś euroazjatycki (Lynx) jest jednym z największychRys drapieżników Europy. Wielkością można go porównać do owczarka niemieckiego. Cechą charakterystyczną są pędzelki czarnych, sztywnych włosów na uszach. Te włoski skupiają  fale dźwiękowe i umożliwiają szybką lokalizację dźwięku. Ryś ma też doskonały wzrok. Sarnę widzi z odległości 500 m, a mysz z 75 metrów!

Szczególnym organem dotykowym są wibrysy – szczecinowate włosy umiejscowione na pysku, policzkach i nad oczami, połączone z nerwami czuciowymi, które prawdopodobnie ułatwiają precyzyjne chwytanie ofiary i zlokalizowania miejsca na ciele w celu szybkiego uśmiercenia.

Rysie są bardzo szybkie i zwinne, ale szybko się męczą. Wędrują nawet do 50 km dziennie, świetnie pływają. Jednak najwięcej czasu spędzają na spaniu.
W Polsce żyje około 200 osobników. Ryś podlega ochronie od 1995 r. Od lat prowadzone są próby zwiększenia populacji rysia. Jednym z takich projektów jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu  projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”.  

lasy.gov.pl/fot.Patryk Wenta

swiatrolnika.info 2023