PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Zmiany w ustawie o narkomanii wpłyną na płatności do konopi włóknistych

Zmiany w ustawie o narkomanii wpłyną na płatności do konopi włóknistych

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-30 13:00:00
płatności do konopi włóknistych

Resort podaje, że zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wpłyną na przyznawanie płatności bezpośrednich do konopi włóknistych.

Dotyczas przepisy unijne określały ramy prawne przyznawania płatności bezpośrednich we wszystkich państwach członkowskich UE i obejmowały obszary wykorzystywane do produkcji konopi, stanowią kwalifikujące się hektary, tylko jeżeli odmiany zawierały maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC). Teraz ma się to zmienić.

Zmiany dotyczące THC

Płatności do konopi włóknistych będą przyznawane na nowych zasadach. Jak informuje resort rolnictwa dotychczasowe przepisy, określały ramy prawne dla przyznawania płatności bezpośrednich do obszarów, które wykorzystywały stosowane odmiany zawierające maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC). Od 2023 r. będą obowiązywały nowe przepisy UE, które określają wyższy maksymalny poziom THC, wynoszący 0,3 proc. Oznacza to, że od 2023 r. do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3 proc. THC, w tym także konopie odmiany Finola.

płatności do konopi włóknistych zmiany

Płatności do konopii włóknistych, a ustawa o narkomanii 

Ustawa o przecwidziałaniu narkomanii wpłynie na przyznawanie płatności bezpośrednich do konopi włóknistych. Zgodnie z projektowanymi przepisami w 2022 r., w przypadku upraw konopi włóknistych, które prowadzone są po dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, będą obowiązywać następujące zasad. Przede wszystkim wsparcie będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w ww. rejestrze, rolnik będzie zobowiązany do przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpóźniej do 1 września 2022 r., specjalnego zaświadczenia z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, zawierającego m.in. informacje o miejscu i powierzchni działek ewidencyjnych, na których prowadzona jest uprawa. Zmiany nie dotyczą rolników, którzy uzyskali stosowne zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i złożyli je w ARiMR wraz z wnioskiem o przyznanie płatności za 2022 r.

Sprawdź również: Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach

gov.pl/fot.pixabay.com