PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Złóż wniosek w ARiMR i zyskaj dofinansowanie na rozwój pasieki

Złóż wniosek w ARiMR i zyskaj dofinansowanie na rozwój pasieki

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-20 15:00:00
rozwój pasieki

Indywidualni hodowcy pszczół mogą zyskać dofinansowanie na rozwój pasieki. Trzeba się jednak spieszyć. Nabór potrwa do końca maja br. 

W tym roku pszczoły przetrwały zimę dobrze, ale nadal sporym zagrożeniem są ochłodzenia. Indywidualni hodowcy mogą ubiegać się w ARiMR o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. Stawka jest uzależniona od liczby rodzin pszczelich, którym udało się przetrwać zimę i wynosi 20 zł na jedną taką rodzinę.

Dofinansowanie na rozwój pasieki 

W tym roku surową zimę rodziny pszczele z Warmii i Mazur przetrwały dość dobrze. Nadal jednak spore zagrożenie stanowią ochłodzenia. Pszczelarze powinni w takim wypadku dokarmiać rodziny miodem. Mogą również ubiegać się w ARiMR o dofinansowanie na rozwój pasieki. Nabór wniosków rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 31 maja 2022 r. Indywidualni hodowcy mogą zyskać środki na przezimowane rodziny pszczele. Stawka dofinansowania jest zależna od liczby rodzin pszczelich, którym udało się przetrwać zimę i wynosi 20 zł na jedną taką rodzinę. Budżet tegorocznego programu to 35,5 mln zł.

Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich zostało uruchomione w 2021 r. i wówczas skorzystało z niego ponad 23 tys. pszczelarzy, którzy otrzymali blisko 20 mln zł. 

rozwój pasieki rodziny pszczele

Niezbędne dokumenty 

Aby uzyskać dofinansowanie na rozwój pasieki nei wystarczy złożyć samego wniosku. Potrzebne jest również aktualne zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o liczbie posiadanych pni pszczelich, zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a w przypadku jego braku niezbędny będzie wypełniony i podpisany wniosek o taki wpis.

Wniosek o dodatkowe środki należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR osobiście lub przez pełnomocnika. Można go także wysłać listem poleconym lub nadać przez skrzynkę 

ARiMR przypomina, że wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, dlatego z tego względu do wniosku należy dołączyć także informację o otrzymanych środkach z tego tytułu. Ponadto, jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie. 

Przeczytaj również: Pszczoły – jak rozpocząć przygodę z pszczelarstwem

gov.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i jak się o niego starać


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Złożono już ponad 1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


BULT SMOGOWICZE