O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?

Wnioski o płatności

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, wnioski o płatności obszarowe muszą być złożone wcześniej niż wnioski o dopłaty do nawozów.

Jeśli rolnik złoży wniosek o dofinansowanie zakupu nawozów wcześniej niż wniosek o dopłaty „obszarowe”, to wniosek „nawozowy” zostanie odrzucony bez rozpatrywania. Jeśli producent rolny złożył wniosek o dopłatę do nawozu za wcześnie, musi go wycofać i złożyć ponownie.

Dopłaty do nawozów weszły w życie

Tylko do 31 maja ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Dofinansowanie przysługuje do zakupu, który miał miejsce między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Dotychczas na złożenie wniosku zdecydowało się 323 tys. rolników.

Do formularza wniosku rolnicy są zobowiązani dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. By usprawnić proces weryfikacji wniosków, można za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR wprowadzić dane z faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi wsparcie. Zachęcamy, by korzystać z tej możliwości, ponieważ znacznie przyspieszy to proces naliczania dofinansowania. Logowanie do PUE ARiMR następuje przy użyciu danych wykorzystywanych w aplikacji eWniosekPlus.

Wnioski o płatności obszarowe również składamy do 31 maja 2022 roku.

Wnioski o płatności

Wnioski o płatności obszarowe z PROW

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022. Do tej pory ARiMR przyjęła ponad 1 mln takich wniosków. Pierwotnie o dopłaty bezpośrednie i obszarowe PROW można było ubiegać się do 16 maja 2022 roku. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podjął decyzję o wydłużeniu naboru.

Rolnicy, którzy złożą dokumenty po tym terminie – jednak nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – będą mieli pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do złożonych w terminie wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca 2022 r.

Wnioski o płatności obszarowe 2022 z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. W tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Dane dostępu, czyli login i hasło, z których dotychczas korzystali rolnicy ubiegający się o dopłaty, nie zmieniły się. Ci, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Dotychczas skorzystało z niej ok. 11,5 tys. osób.

Czytaj również: Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na materiał siewny

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023