O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Scalanie gruntów – na czym polega ten proces? Jakie są korzyści? 

Scalanie gruntow

Scalanie gruntów to proces, polegający na  wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych. Ma to na celu doprowadzić do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo.

Na czym polega scalanie gruntów? scalanie gruntow proces

Proces ten ma na głównie na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do gospodarowania ziemią w rolnictwie i leśnictwie. Scalanie przeprowadzano w ramach poddziałania z PROW 2014-2020 ,,Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”. Przy tworzeniu projektu scaleniowego uwzględnia się wymagania, jakie stawiają nam maszyny i urządzenia rolnicze. Scalanie gruntów polega na wydzielaniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozporoszonych działek składających się na gospodarstwa oraz do powiększenia ich średniej wielkości. 

W ramach tego projektu przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.


Zgodnie z PROW na lata 2014-2020 przeprowadzenie procesów scalenia ułatwiło prowadzenie produkcji rolnej i ograniczyło koszty ponoszone w gospodarstwach, a także otworzyło drogę do wprowadzenia nowoczesnych technologii. 

Korzyści

Scalanie gruntów niesie za sobą korzyścią. Przede wszystkim proces scalania finansuje się w 100% ze środków publicznych. W ramach tego procesu określa się nowe granice działek, zmniejszając ich ilość i odległość od siedliska, a każda działka uzyskuje dostęp do drogi o charakterze drogi publicznej. Z kolei grunty rolne nowo wydzielonych działek przystosowane są do prac agrotechnicznych, a cały proces scalenia wpisuje się w unowocześnianie gospodarstw rolnych. Dodatkowo następuje przekształcenie przestrzeni wiejskiej, co wpływa na zmniejszanie się kosztów poniesionych przy produkcji rolnej. Scalanie gruntów tworzy korzystniejsze warunki gospodarstwom rolnym do ich gospodarowania na gruntach, kształtuje tak grunty, aby można było na nich lepiej gospodarować.

Zobacz: Nagroda dla polskiej biolog za badania nad storczykami

gov.pl/dprow.umww.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023