PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Trwają nabory wniosków w ramach PROW. Sprawdź nową aktualizację

Trwają nabory wniosków w ramach PROW. Sprawdź nową aktualizację

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-18 16:00:00
nabory wniosków

Trwają nabory wniosków na wiele działań i operacji w ramach PROW 2014-2020 w 2022 r. Już w maju rozpoczną się kolejne ważne nabory.

Warto wiedzieć, że to ARiMR przedłużyła nabór na wzmacnianie przedsiębiorczości pozarolniczej. Dokładnie 31 maja zakończy sie nabór na premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (bez ASF). W maju można składac wnioski na tworzenie grup producentów i organizacji producentów oraz restrukturyzację małych gospodarstw. 

Harmonogram PROW w maju 

ARiMR przedłużyła nabór wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej do 31 maja. Środki na premie pochodzą z niewykorzystanego budżetu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – PAP) z lat 2014-2020. W maju rozpocznie się nabór na tworzenie grup producentów i organizacji producentów (4.05) i potrwa do 17.06.2022 r. oraz października 2022 r. 16.05 br. rozpocznie się również nabór wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw i potrwa do 14.07 br.

Do 16.05 trwają nabory wniosków na wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, rolnictwo ekologiczne oraz płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). W tym przypadku wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 czerwca 2022 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 17 maja 2022 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. 

Z kolei 27.05 to ostatni dzień na złożenie wniosku na modernizację gospodarstw rolnych (obszar a, tj. rozwój produkcji prosiąt). 29.05 kończy się nabór wniosków na premie dla młodych rolników. 

Nabory wniosków w czerwcu, lipcu i sierpniu 

W czerwcu rozpoczną się nabory wniosków na inwestycję zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Od 1 czerwca do 1 sierpnia będzie można składać wnioski na wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych: wsparcie na zalesienie, wsparcie na zadrzewienie. Od czerwca i lipca będzie rozpocznie się także nabór na wsparcie na na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.

W lipcu rozpoczną się nabory wniosków na wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym.

Od 1 do 31 lipca będzie trwał również nabór wniosków na dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt.

nabór wniosków PROW

Czwarty kwartał roku

W październiku rozpoczną się nabory wniosków na inwestycję zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Z kolei od listopada i grudnia br. będzie można składać wnioski na inwestycje, które mają na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. 

Od 1 do 31 grudnia będzie trwał nabór wniosków na dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt.

Sprawdź też: MRiRW ułatwi proces ubiegania się o premie na działalność pozarolniczą

gov.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Pomoc suszowa nie ruszyła! A ruszyć miała planowo...


Autor: Tomasz Racki

ARiMR rusza z naborem. Można dostać nawet 60 tys. zł


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo rolnictwa wydłużyło nabór wniosków o dofinansowanie nawozów


BULT SMOGOWICZE