PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Szacowanie skutków suszy możliwe tylko za pomocą aplikacji

Szacowanie skutków suszy możliwe tylko za pomocą aplikacji

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 14:30:00
Szacowanie skutków suszy

Od  2020 roku szacowanie skutków suszy i składanie wniosków w tym zakresie możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. 

Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że skutki suszy nie są szacowane już przez Komisje Gminne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie strat wywołanych suszą do 15 października. Producent rolny może kilkukrotnie uzupełnić dane o stratach w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych

Wniosek o może złożyć każdy producent rolny

Wniosek o szacowanie skutków suszy może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany.

Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.

Szacowanie skutków suszy

Szacowanie skutków suszy możliwe jest do 15 października

Zgodnie z obowiązującymi przepisami producent rolny może złożyć wniosek o szacowanie skutków suszy do 15 października. Producent rolny może kilkukrotnie uzupełnić dane o stratach w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do  czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym.

Obecnie mogą wystąpić problemy z zalogowaniem się do tej aplikacji, gdyż trwa właśnie składnie wniosków o przez poszkodowanych rolników skutkami suszy w 2021 r. Należy gromadzić dane i wpisać je w aplikacji, nie później niż do dnia 15 października, następnie potwierdzić i wysłać wniosek.

Czytaj też: Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?

wir.org.pl/fot.Pixabay