PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Ruszył nabór na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Sprawdź do kiedy

Ruszył nabór na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Sprawdź do kiedy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-02 10:30:00
tworzenie zadrzewień śródpolnych

Jak poinformował resort rolnictwa, od blisko 11 tys. zł do ponad 13 tys. zł na ha mogą otrzymać rolnicy w ramach dotacji na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału). Wnioski o pomoc można składać do 1 sierpnia.

Środki na tworzenie zadrzewień śródpolnych

Ministerstwo przekazało na swojej stronie internetowej, że 1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na tworzenie zadrzewień śródpolnych w ramach PROW 2014–2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski w formie papierowej lub elektronicznej do 1 sierpnia.

Wyjaśniono, że wsparcie jest przyznawane rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na zakładanie zadrzewień o powierzchni 0,1–0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału).

Resort wskazał, że pomoc finansowa na założenie zadrzewienia – w zależności od nachylenia terenu – wynosi od 10 tys. 892 do 13 tys. 664 zł/ha. Dodatkowo wsparcie jest przyznawane na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

Ministerstwo zwraca uwagę, że zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są to też miejsce bytowania wielu organizmów i baza pokarmowa m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Dodano, że zadrzewienia śródpolne odgrywają też ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej. 

Tworzenie zadrzewień śródpolnych

Czytaj też: Ekoschematy w Krajowym Planie Strategicznym do poprawy

PAP/fot.pixabay


Już tylko do końca dnia można ubiegać się o wsparcie na modernizację

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 16:12:00

27 czerwca ostatnim dniem na złożenie wniosku o dopłaty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 12:30:00

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 09:30:00

BULT SMOGOWICZE