PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Przetwórstwo dostanie 4,5 mld złotych z KPO

Przetwórstwo dostanie 4,5 mld złotych z KPO

Autor: Mateusz Chrząszcz 2021-11-10 12:14:16
Przetwórstwo

4,5 mld zł zostanie przeznaczone na przetwórstwo w ramach Krajowego Planu Odbudowy – poinformował sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Jak podkreślił wiceminister, wsparcie branży spożywczej będzie następowało za pośrednictwem Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu.

Rozwój sektora rolno-spożywczego

W ramach Polskiego Ładu przygotowaliśmy szczegółowo rozwój sektora rolno-spożywczego – dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Wiceminister zwrócił uwagę, że ideą jest skrócenie łańcuchów dostaw.

Ważne jest, aby chłodnie, magazyny czy ubojnie powstawały blisko producentów – powiedział wiceminister, dodając jednocześnie, że zależy nam na odporności branży spożywczej na przyszłe kryzysy.

Przetwórstwo częścią Polskiego Ładu dla rolnictwa

Polski Ład dla polskiej wsi 7 kluczowych zmian:

Przetwórstwo 02- Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw
- Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
- Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników
- 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie
- Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach
- 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym
- Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

W październiku prezentując Polski Ład dla rolnictwa Wicepremier Jarosław Kaczyński zwrócił również uwagę na zbyt dużą rozbieżność pomiędzy cenami płaconymi rolnikom, a cenami produktów oferowanych konsumentom. Przypomniał ponadto o wprowadzonych ułatwieniach dla rolników w rolniczym handlu detalicznym, a także poinformował o kolejnych inicjatywach pozwalających na eliminowanie zbyt dużej liczby pośredników. Zapowiedział odbudowę pogłowia trzody chlewnej oraz walkę z ASF. Zwrócił przy tym uwagę na znajdujący się w Sejmie nowy projekt ustawy o prawie łowieckim, który powinien przyczynić się do skuteczniejszej walki z populacją dzików, a także ułatwić rolnikom uzyskiwanie odszkodowań za szkody łowieckie. Odszkodowania te będzie rolnikom wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do czasów bezwzględnej transformacji lat 90-tych podkreślił, że polska wieś zawsze była wierna Polsce, ale Polska nie zawsze była wierna polskiej wsi. Zapowiedział programy wspierające tereny popegeerowskie, na które Polski Ład skieruje środki i inwestycje.

Szef rządu zapewnił, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć dostanie dopłatę od państwa w maksymalnej, możliwej wysokości, na jaką pozwala prawo unijne. Premier przypomniał także, że Polski Ład zagwarantuje, iż rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał zbywać gospodarstwa.

Czytaj również: Gembicka: Przed nami realizacja Polskiego Ładu dla wsi i walka z ASF

Źródło: gov.pl/fot. pixabay