PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Projekt przedłużenia naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie

Projekt przedłużenia naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-26 20:30:00
dopłaty bezpośrednie

Wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 31 maja br. zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa.

Projekt został we wtorek skierowany do opiniowania. Jednocześnie proponuje się wydłużenie do 15 czerwca terminu składania zmian do wniosków. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, "wydłużenie ww. terminów jest zgodne z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na wypełnienie wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku oraz zgłoszenie ewentualnych zmian do ww. wniosków".

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postulował w piśmie do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca.

,,W związku z opóźniającą się wiosną, występującymi przymrozkami i licznymi opadami na znacznej powierzchni kraju, rolnicy nie mogą wykonać wszystkich zasiewów i złożyć w wyznaczonym terminie wniosków o płatności bezpośrednie" – uzasadniono.

Ponadto samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że termin ubiegania się o te dopłaty nakłada się z terminem wnioskowania o pomoc do zakupu nawozów. Aby jednak starać się o pomoc do nawozów, trzeba najpierw wystąpić o płatności bezpośrednie.

ARiMR przyjmuje wnioski "nawozowe" od 25 kwietnia br. do 16 maja. Obecnie obowiązujący termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie to również 16 maja.

Skierowany do opiniowania we wtorek projekt rozporządzenia ministra rolnictwa postuluje wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich do 31 maja br., a zmian do tych wniosków – do 15 czerwca.

Jak poinformowała PAP Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do wtorku rano wnioski o dopłaty za 2022 r. złożyło ok. 313,5 tys. rolników. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie starało się 1 mln 273 tys. rolników. Agencja liczy, że w tym roku wpłynie podobna ilość dokumentów.

dopłaty bezpośrednie

Czytaj też: Tak funkcjonują w Polsce dopłaty bezpośrednie

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i jak się o niego starać


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Złożono już ponad 1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


BULT SMOGOWICZE