PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa od ARiMR. Nie przegap terminu

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa od ARiMR. Nie przegap terminu

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-20 12:01:00
premia pielęgnacyjna

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa to płatności, które są przyznawane co roku kolejno przez 5 oraz 12 lat. Do 16 maja trwa nabór.

Agencja Restukturyzacji i Modernizacji Rolncitwa przyjmuje do 16 maja 2022 r. wnioski o o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej w ramach finansowanego z PROW 2014-2020 poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Beneficjentami obu premii mogą być wyłącznie rolnicy spełniający określone warunki.

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa do 16 maja

Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej oraz zalesieniowej można składać do 16 maja br. Kto nie zdąży zrobić tego w tym terminie, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Warto wiedzieć, że zmiany do wniosków złożonych w terminie można składać bez żadnych sankcji do 31 maja 2022 r. Rolnicy, którzy złożą je później, ale w nieprzekraczalnym terminie do 10 czerwca 2022 r., będą mieli pomniejszone płatności o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki. Dokumenty można przesyłać wyłącznie elektronicznie. Jednak w tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Premia pielęgnacyjna jest przyznawana co roku przez 5 lat. Jej wysokość waha się od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha i zależy m. in. od ukształtowania terenu, jego podatności na erozję czy zastosowanej formy ochrony upraw leśnych przed zwierzyną. Z kolei premia zalesieniowa przyznawana jest przez 12 lat. Jej wysokość wynosi wynosi 1 215 zł/ha.

Premia pielęgnacyjna wnioski

Beneficjencji płatności 

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa to płatności, które mogą trafić do rolników, ale jest kilka warunków. Beneficjentami mogą być rolnicy, którzy w latach 2015-2021 złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie, otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy, wykonali zalesienie i złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Sprawdź też: Trwają nabory wniosków w ramach PROW. Sprawdź nową aktualizację

gov.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Pomoc suszowa nie ruszyła! A ruszyć miała planowo...


Autor: Tomasz Racki

ARiMR rusza z naborem. Można dostać nawet 60 tys. zł


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo rolnictwa wydłużyło nabór wniosków o dofinansowanie nawozów


BULT SMOGOWICZE