PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Pomoc suszowa nie ruszyła! A ruszyć miała planowo...

Pomoc suszowa nie ruszyła! A ruszyć miała planowo...

Autor: Świat Rolnika 2022-05-18 11:15:00
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa miała ruszyć 16 maja. Niestety, pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę w 2021 roku utknęła na etapie procedowania.

Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie określające szczegółowy zakres i sposób realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęto selekcję kandydatów Limited. 16 maja br., a rekrutacja zakończy się do końca czerwca br.

Kiedy ruszy nabór?

Pomoc suszowa nadal nie ruszyła. W związku z zapewnieniami Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do resortu z zapytaniem – kiedy faktycznie zostanie uruchomiony nabór wniosków o pomoc w walce z suszą, oraz kiedy te środki trafią na konta poszkodowanych rolników.

Tymczasem, obecna sytuacja suszowa ma się coraz gorzej. Susza już teraz daje się we znaki na plantacjach. Zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami. 

Obecnie cztery województwa w Polsce najbardziej odczuwają susze. Jak donosi WIR, zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami z powodu zbyt małej wilgotności gleby. Jeśli sytuacja będzie się pogłębiać i nie doczekamy się deszczu, może czekać nas kryzys żywnościowy. 

Pomoc suszowa

Pomoc suszowa za 2022 rok?

Na razie nie wiadomo czy będzie pomoc suszowa za 2022 rok. Tymczasem, aktualnie susza jest w prawie całym kraju. Od marca bieżącego roku nie odnotowano w Polsce opadów o znaczeniu dla upraw rolniczych. 

Najgorzej jest w przypadku rzepaku, zbóż jarych, buraków oraz kukurydzy. Rzepaki już na starcie nie miały dostatecznej ilości wody, obecnie z uwagi na brak opadów zapewne zakończą wcześniej kwitnienie, co przełoży się na spadek plonów. Susza może spowodować gorszą jakość plonów również w przypadku buraków czy kukurydzy. Już teraz rośliny te mają problem ze wschodami. 

Susza jest odczuwalna obecnie w województwie lubelskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. W tych województwach już odnotowuje się suszę hydrologiczną. Komunikaty IMGW nie są jednak zadowalające dla rolników. Dziś w całym kraju ma być słonecznie. W zlewniach m.in. Warty i Wisły obowiązuje alert hydrologiczny. W najbliższym czasie prognozy niestety nie przewidują deszczu. Jeżeli przewidywania IMGW się sprawdzą, to od połowy czerwca notować się będzie wyraźny spadek uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, a później w głębszych warstwach profilu glebowego.

Czytaj również: Ubiegłoroczna susza dała się we znaki rolnikom. Pomoc jest potrzebna

WIR/fot.pixabay


Już tylko do końca dnia można ubiegać się o wsparcie na modernizację

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 16:12:00

27 czerwca ostatnim dniem na złożenie wniosku o dopłaty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 12:30:00

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 09:30:00

BULT SMOGOWICZE