PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Polski Ład wchodzi w życie już 1 stycznia. Prezentujemy nowe rozwiązania

Polski Ład wchodzi w życie już 1 stycznia. Prezentujemy nowe rozwiązania

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-21 07:21:24
Polski Ład

Polski Ład, czyli flagowy program Prawa i Sprawiedliwości, który zawiera nowe rozwiązania podatkowe wchodzi w życie 1 stycznia.

Ministerstwo Finansów przedstawiło główne zmiany. Podstawą jest podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł i wyższym progu podatkowym zyska aż 18 mln Polaków. 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym 2/3 emerytów i rencistów. Rozwiązania podatkowe będą wspierać też innowacje, ekspansję zagraniczną, inwestycje i rozwój firm. System podatkowy stanie się jednym z motorów wzrostu gospodarczego.

Rozwiązania podatkowe dla większości Polaków

„12 dni dzieli nas od historycznej zmiany w podatkach. Robimy wielki krok do przodu – przywracamy system podatkowy do właściwych proporcji. Podatkowy Polski Ład to program, który swoimi założeniami uzupełnia rządową politykę prospołeczną w Polsce, opartą na fundamencie solidarności, wspierającą najmłodszych i najstarszych obywateli oraz rodziny. Budujemy w Polsce nowoczesny system podatkowy wspierający rozwój naszej gospodarki, bo na tym korzystamy wszyscy. Niezależnie od tego czy jesteśmy pracownikami, emerytami, rencistami czy przedsiębiorcami” – podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.

Niższe podatki zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym najmniej zarabiający i ok. 2/3 emerytów i rencistów. 32% podatek zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys. Nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce.

Najważniejsze rozwiązania:
· Historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.
· Wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.
· Kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
· Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
· Fair Play w zakresie składki zdrowotnej.
· Podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
· Podatkowe fair play wobec państwa.

Polski Ład – Działania informacyjno-szkoleniowe

15 grudnia Ministerstwo RozwojuPolski Lad 02 i Technologii uruchomiło infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Wszystkie osoby, które mają pytania dotyczące Polskiego Ładu, mogą od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 telefonować pod numer 22 765 64 64. Infolinia jest częścią Multikanałowego Centrum Informacji ,,Polski Ład”, które już wkrótce będzie oferowało inne formy wsparcia takie jak dostępny 24/h wirtualny asystent, rozmowa z konsultantem na livechacie oraz helpdesk.

Po wybraniu tematu dotyczącego spraw podatkowych (nr 1), nastąpi przekierowanie do zespołu konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej, obsługującego pytania związane z podatkową częścią Polskiego Ładu.

„Nowe regulacje, które stanowią fundament rządowego programu Polski Ład, przyniosą wiele korzyści wszystkim obywatelom, również przedsiębiorcom. Wychodząc naprzeciw potrzebie Polaków poznania poszczególnych rozwiązań podatkowych, mieszkaniowych czy biznesowych, stworzyliśmy Multikanałowe Centrum Informacji "Polski Ład". Jednym z jego kluczowych elementów jest działająca już od połowy grudnia, infolinia 22 765 64 64” – mówi wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

„Ważne jest również, aby przedsiębiorcy poznali nie tylko to co obowiązkowe, ale i rozwiązania opcjonalne, które będą mogli zastosować rozliczając 2022 rok. – Ministerstwo Finansów przeprowadziło bezprecedensową akcję informacyjną i szkoleniową. Spotkania z biznesem i webinaria dla przedsiębiorców, doradców podatkowych i księgowych, rozpoczęły się jeszcze przed przyjęciem przez Sejm nowych rozwiązań. Od września do połowy grudnia Ministerstwo Finansów przeszkoliło ponad 15 tys. osób – profesjonalistów, liderów zmiany, którzy będą wdrażać w firmach nowe rozwiązania. W styczniu, w momencie pierwszych rozliczeń na nowych zasadach, liczba uczestników prowadzonych przez Ministerstwo Finansów szkoleń przekroczy 20 tysięcy” – zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Korzyści dla pracujących

Działa też nowa strona internetowa wiecejwportfelach.gov.pl. Jej nazwa nie jest przypadkowa – Podatkowy Polski Ład to rocznie aż 17 mld zł więcej w portfelach Polaków. Na stronie każdy może obliczyć swoją pensję „na rękę”. Dowiedzieć się jakie zmiany go dotyczą. Są też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – ta sekcja będzie stale rozbudowywana. Jest też numer na infolinię.
Korzyści z Podatkowego Polskiego Ładu
· Kasjer (etat) zarabiający 3 tys. zł brutto (2203 zł netto), zyska ok. 1840 zł w ciągu roku.
· Księgowa (etat) zarabiająca 5 tys. zł brutto (3613 zł netto), zyska ok. 560 zł w ciągu roku.
· Ślusarz (własna działalność) z dochodem 4 tys. zł brutto (2480 zł netto), zaoszczędzi ok. 2 tys. zł rocznie.
· Kosmetyczka (własna działalność) z dochodem 3 tys. zł brutto (1620 zł netto), zaoszczędzi ok. 1,3 tys. zł rocznie.
· Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto (4,9 tys. zł netto), gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł („na rękę”), czyli prawie 4 tys. zł rocznie.
· Rodzina 2+4, w której tylko jeden z małżonków zarabia miesięcznie 12 tys. zł brutto (drugi nie pracuje), zyska rocznie 9 934 zł.
· Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto (2660 zł netto), zyska 1600 zł rocznie.
· Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej, zyska 2997 zł „na rękę” rocznie.
· Senior z miesięcznym przychodem z pracy ok. 3 tys. zł (ok. 36 tys. zł rocznie) w ogóle nie zapłaci podatku.

Czytaj również: Polski Ład zmienia krajobraz dla przedsiębiorców

PAP/fot.twitter/ PolskiLad_PiS