PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Pfeifer & Langen Polska przeciwko likwidacji dopłat do buraków

Pfeifer & Langen Polska przeciwko likwidacji dopłat do buraków

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-23 16:00:00
Pfeifer & Langen Polska

Polski producent cukru – Pfeifer & Langen Polska S.A. – wspiera krajowe  dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych i nie zgadza się ze skargą do KE.

Plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po  likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku  znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są  dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów.

Pfeifer & Langen Polska nie zgadza się na likwidację dopłat do buraków

Niemieckie WVZ (Wirtschaftliche Vereinigung Zucker – Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe), złożyło w ostatnich dniach skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się w niej zbadania legalności i zgodności z przepisami unijnymi dopłat do powierzchni uprawy buraków, stosowanych w Polsce i w 10 innych krajach Unii Europejskiej. WVZ stwierdza, że jej zdaniem mechanizm tych dopłat jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, co powoduje zakłócenia konkurencji w branży cukrowniczej. Co warte podkreślenia WVZ nie jest – jak podają niektóre media – związkiem producentów cukru, lecz  szeroką organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem.

Zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A., ta skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz niezrozumienia sytuacji rolników, a także lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle. Dopłaty do powierzchni uprawy buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów a cukier w nich wyprodukowany trafia do konsumentów pod marką Diamant.

Pfeifer & Langen Polska

Czytaj też: Dodatkowa premia dla plantatorów buraka cukrowego wyniesie 1000 zł

PAP/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Pomoc suszowa nie ruszyła! A ruszyć miała planowo...


Autor: Tomasz Racki

ARiMR rusza z naborem. Można dostać nawet 60 tys. zł


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo rolnictwa wydłużyło nabór wniosków o dofinansowanie nawozów


BULT SMOGOWICZE