O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2017

Autor: Marzena Deresz

Obowiązek informowania o alergenach!

sałatka

Nowe przepisy KE wprowadzają wymóg informowania konsumentów o obecności alergenów w żywności również w przypadku żywności nieopakowanej.

Nowe przepisy KE wprowadzają wymóg informowania konsumentów o obecności alergenów w żywności również w przypadku żywności nieopakowanej. Z kolei dla żywności opakowanej określają konkretne sposoby podawania informacji o alergenach.

Zawiadomienie, które opublikowała na swojej stronie Komisja Europejska  dotyczy podawania informacji o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr  1169/2011w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Szczególną uwagę należy zwrócić na część dotyczącą zwolnienia z podawania informacji o alergenach w następujących przypadkach:

  • Żywność opatrzona nazwą jednoznacznie odnoszącą się do alergenu i zwolniona z wymogu dotyczącego wykazu składników (np. „ser”, „śmietana”) – nie trzeba podawać danego alergenu (np. mleka) na etykiecie.
  • Żywność opatrzona nazwą jednoznacznie odnoszącą się do alergenu, w oznakowaniu której podano wykaz składników (fakultatywny lub obowiązkowy) – alergen należy podkreślić w składzie.

Nazwa alergenu powinna być podkreślona za pomocą pisma wyraźnie odróżniającego ją od reszty wykazu składników, np. za pomocą czcionki, stylu lub koloru tła. Przewidziano tu pewną elastyczność w zakresie sposobu podkreślenia z użyciem czcionki, stylu lub koloru tła. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze może sam zdecydować o odpowiednim sposobie odróżnienia alergenów od pozostałych składników w wykazie. Natomiast jeżeli nazwa składnika składa się z kilku oddzielnych słów (np. „mleko w proszku”), wystarczy podkreślić słowo, które odpowiada substancji lub produktowi alergizującemu. Jeżeli nazwa składnika zawiera w sobie jednowyrazową nazwę alergenu (np. niemiecki wyraz „Milchpulver” oznaczający „mleko w proszku”), wystarczy podkreślić część nazwy, która odpowiada substancji lub produktowi wymienionym w załączniku. Jeżeli składnik złożony zawiera substancje powodujące alergie lub reakcje nietolerancji, substancje te należy podkreślić w wykazie składników.

 

W przypadku oferowania środków spożywczych do sprzedaży konsumentom finalnym lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania lub w przypadku pakowania środków spożywczych w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta lub ich pakowania do bezpośredniej sprzedaży — obowiązkowe jest podawanie informacji o alergenach.

Co do zasady przekazywanie informacji o alergenach dozwolone jest za pośrednictwem wszystkich środków komunikacji, tak aby umożliwić konsumentowi dokonanie świadomego wyboru, może być to więc etykieta, inne dołączane materiały lub inne środki informacji, w tym nowoczesne narzędzia technologiczne lub przekaz ustny (możliwy do zweryfikowania).

 

Zawiadomienie Komisji Europejskiej z dnia 13.7.2017 r. dotyczące przekazywania informacji o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji

ijhar-s.gov.pl/ MD/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023