PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Nowelizacja przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Nowelizacja przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Autor: Świat Rolnika 2014-07-23 11:29:12
Nowelizacja przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Nowela o ochronie gruntów rolnych i leśnych trafi na biurko prezydenta; Senat nie zaproponował do niej w  żadnych poprawek. Nowela zakłada, że grunty rolne o obszarze do 0,5 ha będzie można przeznaczać np. pod budownictwo bez zgody ministra rolnictwa...

Nowelizacja przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Nowela o ochronie gruntów rolnych i leśnych trafi na biurko prezydenta; Senat nie zaproponował do niej  żadnych poprawek. Nowela zakłada, że grunty rolne o obszarze do 0,5 ha będzie można przeznaczać np. pod budownictwo bez zgody ministra rolnictwa.

Nowelizację przygotowali posłowie PSL. Jak wskazywali w jej uzasadnieniu, obecnie obowiązujące przepisy, które nakazują uzyskanie zgody ministra rolnictwa na każdorazowe przekształcenie gruntów rolnych klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, przyniosły negatywne skutki dla planowanych inwestycji budowlanych na tych terenach.

Przekonywali, że obecne przepisy powodują też problemy z uchwalaniem i wykonywaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich i podmiejskich, czy uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z kolei PiS przestrzega, że nowelizacja umożliwi stawianie na tych gruntach - bez zezwolenia - wiatraków. Przedstawiciele rządu zapewniali jednak, że nie ma takiego zagrożenia.

żródło: PAP


Autor: Świat Rolnika

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek zgłaszają się po pomoc – 90 proc. limitu wykorzystane


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek z nadzwyczajną pomocą! 85 proc. limitu wykorzystane


BULT SMOGOWICZE