PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / MRiRW: Od przyszłego roku będą wspierane konopie o zawartości do 0,3% THC

MRiRW: Od przyszłego roku będą wspierane konopie o zawartości do 0,3% THC

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-30 10:00:00
Konopie

Od 2023 r. do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3 proc. THC, w tym także konopie odmiany Finola – przekazało MRiRW. 

Podkreślono, że wsparcie będzie też przyznawane do powierzchni uprawy nie większej niż powierzchnia zawarta w rejestrze. Resort dodał, że przygotował dwa projekty rozporządzeń, które mają na celu dostosowanie obecnych przepisów do niektórych innych zmian wprowadzonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Konopie włókniste będą od przyszłego roku wspierane

Resort rolnictwa na swojej stronie internetowej wyjaśnił, co się zmieni w płatnościach do konopi włóknistych.

Przypomniano, że zgodnie z przepisami unijnymi, które określają ramy prawne dla przyznawania płatności bezpośrednich we wszystkich państwach członkowskich UE, obszary wykorzystywane do produkcji konopi stanowią kwalifikujące się hektary, tylko jeżeli stosowane odmiany zawierają maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC).

Zwrócono jednak uwagę, że od 2023 r. będą obowiązywały nowe przepisy w tej sprawie, które określają wyższy maksymalny poziom THC. 

"Oznacza to, że od 2023 r. do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3 proc. THC, w tym także konopie odmiany Finola, które zostały wykluczone ze względu na to, że w latach 2019–2020, średnia zawartość THC przekroczyła dopuszczalną obecnie w UE wartość (0,2 proc.)" – wyjaśniło ministerstwo.

Konopie

MRiRW przygotował dwa projekty rozporządzeń

Resort dodał, że przygotował dwa projekty rozporządzeń, które mają na celu dostosowanie obecnych przepisów do niektórych innych zmian wprowadzonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z projektowanymi przepisami w 2022 r., w przypadku upraw konopi włóknistych, które prowadzone są po dokonaniu wpisu do rejestru, wsparcie będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w ww. rejestrze.

"Rolnik będzie zobowiązany do przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpóźniej do 1 września 2022 r., specjalnego zaświadczenia z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, zawierającego m.in. informacje o miejscu i powierzchni działek ewidencyjnych, na których uprawiane są konopie włókniste. Zmiany nie dotyczą rolników, którzy uzyskali stosowne zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i złożyli je w ARiMR wraz z wnioskiem o przyznanie płatności za 2022 r." – wyjaśniono.

Czytaj też: Jarosław Sachajko: Konopia to jedna z najbardziej opłacalnych roślin

PAP/fot.Pixabay


Już tylko do końca dnia można ubiegać się o wsparcie na modernizację

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 16:12:00

27 czerwca ostatnim dniem na złożenie wniosku o dopłaty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 12:30:00

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 09:30:00

BULT SMOGOWICZE