PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Ministerstwo rolnictwa: Rolnicy będą mogli zagospodarować ugory

Ministerstwo rolnictwa: Rolnicy będą mogli zagospodarować ugory

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-21 16:33:00
Ministerstwo rolnictwa

Rolnicy będą mogli w tym roku wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz oraz prowadzić tam produkcję – informuje Ministerstwo rolnictwa. 

Jak przekazał resort, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.

Ministerstwo Rolnictwa: Rolnicy będą mogli wykorzystać ugory

Ministerstwo rolnictwa przekazało na swojej stronie internetowej, że na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

Zgodnie z projektem, ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem wprowadzenia odstępstwa jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

"Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin" – wyjaśniło Ministerstwo rolnictwa.

Ministerstwo rolnictwa

Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi

Ministerstwo rolnictwa dodało, że odstępstwo nie będzie obejmowało ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne. Publikacja decyzji Komisji jest przewidziana w przyszłym tygodniu; resort pracuje nad wdrożeniem tych przepisów do prawa krajowego.

ARiMR tłumaczy, że grunty ugorowane można zaliczyć do obszarów proekologicznych. Na takich gruntach w okresie od 1 stycznia do 31 lipca w danym roku nie może być prowadzona produkcja rolna. Na ugorach w ramach EFA obowiązuje: zakaz stosowania środków ochrony roślin w okresie utrzymywania ugoru; zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia.

Czytaj też: Ciecióra: Wojna na Ukrainie wpłynie na polskie rolnictwo

PAP/fot.Pixnio/Wikimedia


Rusza wsparcie na rozwój usług rolniczych. Można zgarnąć pół miliona

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 12:00:00

ARiMR: Wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu produkcji rolnej

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 10:30:00

Szacowanie skutków suszy możliwe tylko za pomocą aplikacji

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 14:30:00

BULT SMOGOWICZE