PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Ministerstwo Finansów: Produkty nawozowe z 0 proc. VAT po 16 lipca

Ministerstwo Finansów: Produkty nawozowe z 0 proc. VAT po 16 lipca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-04 15:30:00
Produkty nawozowe

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które mówi, że po 16 lipca produkty nawozowe będą objęte stawką zerową podatku VAT.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w poniedziałek projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Jego celem jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w niezmienionym zakresie, jeśli chodzi o produkty nawozowe.

Nowelizacja rozporządzenia od 16 lipca

Jak wyjaśniło MF w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, od 16 lipca br. wejdzie w życie rozporządzenie unijne, które ustanawia definicje, wymagania oraz reguluje obrót na rynku unijnym towarami wykorzystywanymi w produkcji rolnej (produkty nawozowe), w tym m.in. polepszaczami gleby, biostymulatorami niemikrobiologicznymi oraz podłożami do upraw.

Wskazane produkty stanowią odpowiednik będących przedmiotem obrotu krajowego: środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, uregulowanych dotychczas w ustawie o nawozach i nawożeniu.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 16 lipca br.

Produkty nawozowe

Produkty nawozowe z zerowym VATem

"W związku z wejściem w życie rozporządzenia (...) tego rodzaju towary unijne nie będą objęte od 16 lipca 2022 r. regulacjami przepisów krajowych (tj. ustawy o nawozach i nawożeniu), wskazane kategorie produktów unijnych (tj. polepszacze gleby, biostymulatory niemikrobiologiczne oraz podłoża do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych) nie będą mogły korzystać z obniżonej stawki podatku VAT na podstawie przepisów o VAT, które w tym zakresie wprost odwołują się obecnie do przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu" – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Jak dodano, ze wskazanego powodu konieczne jest dostosowanie prawa krajowego w zakresie preferencji w VAT dla wskazanej kategorii produktów nawozowych przewidzianej w tarczy antyinflacyjnej 2.0 i objęcie stawką VAT 0 proc. również produktów nawozowych definiowanych poprzez przepisy unijne. Produkty nawozowe objęte stawką podatku VAT wynoszącą 0 proc. to: polepszaczy gleby, biostymulatorów niemikrobiologicznych oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych oraz podłoży do upraw grzybów.

Czytaj również: Rusza nabór wniosków o wsparcie rozwoju przedsiębiorczości

GOV/fot.pixabay