PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / KRUS podnosi do 1000 złotych emeryturę podstawową

KRUS podnosi do 1000 złotych emeryturę podstawową

Autor: Świat Rolnika 2016-11-25 08:11:57
KRUS podnosi do 1000 złotych emeryturę podstawową

Od marca 2017 roku emerytura podstawowa dla rolników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyniesie 1000 zł.

1000 zł to nowa stawka emerytury podstawowej dla rolników – ogłosił prezes KRUS Adam Sekściński. Zmiana zostanie wprowadzona w marciu 2017 roku. Do tego czasu obowiązuje obecna kwota, czyli 882 zł. KRUS aktualnie wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe ponad milionowi ubezpieczonych. 400 tys. z nich otrzymuje emeryturę niższą niż 1000 zł.

 

Prezes KRUS poinformował również, że na planowanej podwyżce skorzysta ok. 34 proc. emerytów i rencistów, w tym ok. 200 tys. osób (17 proc.), które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 1991 r. z tytułu przekazania swojego gospodarstwa na rzecz państwa lub swojego spadkobiercy. Pozostali świadczeniobiorcy mają otrzymać gwarantowaną podwyżkę na poziomie co najmniej 10 zł.

 

Przypomnijmy, że w tym roku nastąpiły również istotne zmiany co do wysokości zasiłku macierzyńskiego w KRUS. Został on upodobniony do świadczenia rodzicielskiego w systemie powszechnym. Wcześniej był jednorazowym świadczeniem z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Odpowiadał czterokrotności emerytury podstawowej. Obecnie stał się okresowym świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Jest wypłacany comiesięcznie przez rok w kwocie 1000 zł na dziecko.


Na konferencji prezesa KRUS zabrał głos również wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Zdementował informację, jakoby rząd PiS planował likwidację Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Odniósł się też do sprawy wieku emerytalnego rolników. Został on podniesiony przez poprzednią ekipę rządzącą do 65 lat dla kobiet i 67 dla mężczyzn, lecz teraz zgodnie z prezydencką ustawą zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

 

tvn24bis.pl/JpR/McD/Fot. FB Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego