PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / KRIR alarmuje: Nie wszyscy rolnicy otrzymują dopłaty do nawozów

KRIR alarmuje: Nie wszyscy rolnicy otrzymują dopłaty do nawozów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-14 14:30:00
dopłaty do nawozów

Zdaniem KRIR nie wszyscy rolnicy mogą liczyć na dopłaty do nawozów. W związku z czym wystosowano pismo do Henryka Kowalczyka z prośbą o interwencje.

Według zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, ARiMR stwierdziła nieprawidłowości u rolników przy składaniu dokumentów do wniosku o udzielenie pomocy finansowej na dofinasowanie zakupu nawozów mineralnych. Są one związane z imiennymi paragonami wystawianymi jako dowód zakupu nawozów mineralnych.

Dlaczego rolnicy nie otrzymują dopłat?

Rolnicy w momencie zakupu nawozów nie byli zobowiązani przepisami, dlatego też wielu z nich jako dowód zakupów wzięło paragon nieimienny. Jednocześnie, firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz nr paragonu. Zdaniem KRIR takie zaświadczenie nie wystarcza Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dopłaty do nawozów nie są przyznawane.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych należy uznać zaświadczenie jako „imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów”. Rada zwróciła się o zmianę przepisów w ww. sprawie do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Ich zdaniem nie można wykluczać rolników, którzy spełniają wszelkie kryteria.

Dopłaty do nawozów trafiły do 55 tys. rolników

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaty do nawozów od kilku dni bez przeszkód trafiają na konta rolników.

„Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło wówczas blisko 427 tys. wniosków o to wsparcie. 11 lipca rozpoczęła się wypłata pomocy. Po trzech dniach realizacji płatności z tego tytułu ARiMR przekazała na konta bankowe 55 tys. rolników 339 mln zł. Pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu” – pisze ARiMR w komunikacie.

Przypomnijmy, że do 31 maja 2022 r. można było składać wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Do Agencji wpłynęło blisko 427 tys. wniosków, na podstawie których oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu – 3,5 mld zł. Przypomnijmy, że pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł. Oznacza to, że nie będzie stosowany współczynnik korygujący.

Czytaj również: Ministerstwo Finansów: Produkty nawozowe z 0 proc. VAT po 16 lipca

KRIR/fot.pixabay