PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / KOWR ustalił nowe zasady udzielania pożyczek dla rolników

KOWR ustalił nowe zasady udzielania pożyczek dla rolników

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-14 13:12:06
KOWR

KOWR informuje, że od 10 grudnia można ubiegać się o pożyczkę ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na nowych, uproszczonych zasadach.

Jak napisano w komunikacie, uproszczenie udzielania pożyczek polega m.in. na doprecyzowaniu procedury w zakresie wymaganej dokumentacji do wniosku, oraz określeniu terminów na rozpatrzenie wniosku o udzielenie pożyczki przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na 14 dni. Natomiast decyzja ws. wniosku musi być podjęta w ciągu 7 dni.

Kolejne ułatwienia w zdobywaniu pożyczek

Kolejne ułatwienie - to odstąpienie od dwuetapowego rozpatrywania wniosków o udzielenie pożyczki. Wniosek ma być rozpatrywany tylko w Oddziale Terenowym KOWR.

KOWR informuje, iż nadal są dostępne środki finansowe na zaciąganie przez rolników indywidualnych pożyczek z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W tym roku na ten cel jest zaplanowana kwota 10 mln zł. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 500 tys. zł, może ona pokryć 80 proc. kosztów inwestycji.

Beneficjentami programu są rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne (do 300 ha), które realizują przedsięwzięcia rozwijające obszary wiejskie poprzez działania innowacyjne lub rozwojowe, w zakresie np. produkcji, hodowli czy przetwórstwa. Nie mogą to być jednak inwestycje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego.kowr wzrosl eksport zywnosci.1

Od 1 grudnia 2021 r. preferencyjne oprocentowanie jest na poziomie 1,53 proc. w skali roku, obowiązuje sześcioletni okres spłaty. Jest możliwość spłaty miesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub rocznej. Do uzyskania pożyczki konieczne są zabezpieczenia m.in. jest to weksel własny "in blanco". Wnioski należy składać we właściwym terytorialnie oddziale terenowym KOWR.

KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w trakcie pandemii

W okresie trwającej pandemii KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w poszukiwaniu zagranicznych rynków zbytu oraz promuje polską żywność za granicą. Pomimo trudnej sytuacji związanej z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19, w dniach 12-14 grudnia br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje stoisko narodowe dla polskich firm na targach Food Africa Cairo 2021 w Kairze w Egipcie, a od września br. zorganizował cztery stoiska narodowe z udziałem polskich przedsiębiorców na zagranicznych targach w formule stacjonarnej, zarówno na rynku unijnym, jak i w krajach trzecich.

We wrześniu br. KOWR zorganizował stoisko narodowe na targach na targach Novi Sad International Agricultural Fair 2021 w Nowym Sadzie w Serbii. Na polskim stoisku w roli pod wystawców obecnych było 6 polskich firm.

Kolejnym działaniem była organizacja polskiego stoiska narodowego na targach ANUGA 2021 w październiku br. w Kolonii w Niemczech. Były to największe targi spożywcze zorganizowane w Europie od czasu pandemii COVID-19. W trzech sektorach tematycznych: ANUGA Fine Food, ANUGA Drinks i ANUGA Dairy powstały 4 stoiska promujące polski sektor rolno-spożywczy. Na stoiskach tych swoją ofertę prezentowało 27 producentów polskiej żywności.

Czytaj również: Satelitarny monitoring upraw zatwierdzony. KOWR podpisał umowę

PAP/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

ARiMR rusza z naborem. Można dostać nawet 60 tys. zł


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ministerstwo rolnictwa wydłużyło nabór wniosków o dofinansowanie nawozów


Autor: Świat Rolnika

Pożyczki o niskim oprocentowaniu dla producentów świń z obszarów ASF


BULT SMOGOWICZE