PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Egzekucja komornicza zwierząt – Sejm uchwalił nowelizację

Egzekucja komornicza zwierząt – Sejm uchwalił nowelizację

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-02 17:00:57
Egzekucja komornicza zwierząt

Egzekucja komornicza zwierząt nie obejmie podstawowych zwierząt gospodarskich. Określenie należących do rolnika zwierząt oraz przedmiotów, które nie podlegają egzekucji komorniczej, zawiera nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, którą w piątek jednogłośnie przyjął Sejm.

Nowelizację poparło wszystkich 445 posłów biorących udział w głosowaniu. W zasadniczej części zmiana przenosi do Kpc zapisy rozporządzenia z lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Propozycja nowelizacji została przygotowana przez Senat. Projekt tej zmiany senatorowie przyjęli w połowie maja br. Egzekucja komornicza zwierząt bydło

W szczególności trzeba zgodzić się z poglądem, iż w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym.

– uzasadniano potrzebę zmiany.

Egzekucja komornicza zwierząt

Tym samym w Kpc znajdzie się m.in. przepis wyszczególniający, że jeśli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo, egzekucji nie podlegają stada podstawowe zwierząt gospodarskich – m.in. bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych, a także rodziny pszczele.

Treść proponowanych przepisów niemal wiernie odzwierciedla postanowienia rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 5 lipca 2017 r. (...). Zmiany wprowadzone w tym zakresie ograniczają się głównie do korekt o charakterze redakcyjnym.

– przyznali autorzy noweli.

Sejm rozpoczął prace nad tą zmianą 1 października.

Mam nadzieję, że przepisy, które od kilku lat skutecznie chronią polskich rolników, dzięki podniesieniu rangi tych przepisów, przeniesieniu ich do ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w jeszcze dalej idący sposób pozwolą rolnikom w spokoju regulować zaległości, jeśli takie będą powstawać, i w ten sposób stabilność funkcjonowania ich gospodarstw rolnych pomimo napotkanych trudności będzie zachowana" 

– mówił wtedy podczas debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Następnie zmianą zajmowały się sejmowe – podkomisja i komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach. Uchwalona zmiana Kpc trafi teraz do Senatu. Nowelizacja miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Czytaj: Egzekucja ze zwierząt gospodarskich. Co komornik może zabrać rolnikowi?

PAP/fot.pixabay.com