O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Egzekucja komornicza zwierząt – Sejm uchwalił nowelizację

Egzekucja komornicza zwierząt

Egzekucja komornicza zwierząt nie obejmie podstawowych zwierząt gospodarskich. Określenie należących do rolnika zwierząt oraz przedmiotów, które nie podlegają egzekucji komorniczej, zawiera nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, którą w piątek jednogłośnie przyjął Sejm.

Nowelizację poparło wszystkich 445 posłów biorących udział w głosowaniu. W zasadniczej części zmiana przenosi do Kpc zapisy rozporządzenia z lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Propozycja nowelizacji została przygotowana przez Senat. Projekt tej zmiany senatorowie przyjęli w połowie maja br. Egzekucja komornicza zwierząt bydło

W szczególności trzeba zgodzić się z poglądem, iż w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym.

– uzasadniano potrzebę zmiany.

Egzekucja komornicza zwierząt

Tym samym w Kpc znajdzie się m.in. przepis wyszczególniający, że jeśli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo, egzekucji nie podlegają stada podstawowe zwierząt gospodarskich – m.in. bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych, a także rodziny pszczele.

Treść proponowanych przepisów niemal wiernie odzwierciedla postanowienia rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 5 lipca 2017 r. (...). Zmiany wprowadzone w tym zakresie ograniczają się głównie do korekt o charakterze redakcyjnym.

– przyznali autorzy noweli.

Sejm rozpoczął prace nad tą zmianą 1 października.

Mam nadzieję, że przepisy, które od kilku lat skutecznie chronią polskich rolników, dzięki podniesieniu rangi tych przepisów, przeniesieniu ich do ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w jeszcze dalej idący sposób pozwolą rolnikom w spokoju regulować zaległości, jeśli takie będą powstawać, i w ten sposób stabilność funkcjonowania ich gospodarstw rolnych pomimo napotkanych trudności będzie zachowana" 

– mówił wtedy podczas debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Następnie zmianą zajmowały się sejmowe – podkomisja i komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach. Uchwalona zmiana Kpc trafi teraz do Senatu. Nowelizacja miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Czytaj: Egzekucja ze zwierząt gospodarskich. Co komornik może zabrać rolnikowi?

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023