PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dowiedz się, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy

Dowiedz się, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy

Autor: Świat Rolnika 2022-07-24 08:00:00
jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy to element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. W tym poradniku dowiesz się jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy, aby otrzymać pieniądze.

Przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Aby otrzymać dodatek osłonowy, należy złożyć wniosek do 31 października 2022 roku we właściwej dla miejsca zamieszkania gminie.

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy?

Wsparcie w ramach dodatku osłonowego obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Aby skorzystać z dodatku osłonowego, należy złożyć wniosek o jego wypłatę w urzędzie gminy albo urzędzie miasta. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy.

Wniosek składa się z 12 stron, które możemy wypełnić samodzielnie (za pomocą formularza online) lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Większość wniosków jest składana właśnie w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Sam formularz zawiera informacje pomagające uzupełnić kolejne podpunkty. Jeśli jednak nie rozumiemy polecenia, warto skorzystać z pomocy pracownika MOPS-u. Wśród wymaganych do uzupełnienia informacji znajdziemy np. dane osobowe nas i członków rodziny, informacje o dochodach nas oraz członków rodziny, numeru konta bankowego, na które ma wpłynąć otrzymana dotacja itp.

jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy

Wysokość wsparcia

Wysokość wsparcia w ramach dodatku osłonowego

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu, że jego dochód nie przekroczy 2100 złotych.

• Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

• Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

• Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek je przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

Czytaj też: Dodatek osłonowy będzie wyższy przy złożonym wniosku do CEEB

MKIŚ/fot.pixabay