PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dotacje na sady. Ukraińscy rolnicy mogą skorzystać aż z 8 programów

Dotacje na sady. Ukraińscy rolnicy mogą skorzystać aż z 8 programów

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-17 11:00:00
Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy otrzymają dotacje na budowę szklarni i sadzenie ogrodów. Tamtejszy rząd ma zamiar wprowadzić 8 programów.

Gabinet Ministrów Ukrainy uruchamia 8 programów mających na celu wspieranie biznesu i tworzenie nowych miejsc pracy. Rolnicy z Ukrainy będa mogli otrzymać finansowanie na m.in. nasadzenia nowych sadów owocowych i jagodowych czy też bezzwrotne mikrodotacje na rozpoczęcie własnej działalności.

Rząd ma plan na powojenne odrodzenie

Ukraiński rząd wprowadza 8 programów, które mają na celu wspieranie biznesu i tworzenie nowych miejsc pracy. Premier Denys Shmyhal poinformował, że nowa strategia gospodarcza pomoże gospodarce przetrwać i stanie się podstawą powojennego odrodzenia. 

Programy mają na celu stworzyć miejsca pracy poprzez wspieranie biznesu, zamówienia rządowe, budowę, kredytowanie i zatrudnianie bezrobotnych. Wsparcie otrzymają także ukraińscy rolnicy, którzy będą mogli skorzystać z bezzwrtonej dotacji. Jak podał Shmyhal, w szczególności uruchomionych zostanie 6 różnych programów nieodwołalnego wsparcia dotacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Będą to bezzwrotne mikrodotacje na rozpoczęcie własnej działalności (wnioski o ich otrzymanie będą składane za pośrednictwem „Diya” w biznesplanie, który musi zostać zatwierdzony przez niezależnych rzeczoznawców biznesowych), finansowanie nowo powstałych ukraińskich startupów technologicznych poprzez wykup udziałów w nich przez Ukraiński Fundusz Wspierania Startupów (budżet tego programu to 10 mld UAH rocznie) oraz stypendia na opłacenie edukacji informatycznej dla 60 000 Ukraińców, którzy chcą uzyskać kwalifikacje młodszego programisty, grafika lub inną specjalizację techniczną.

ukraińscy rolnicy wsparcie

Ukraińscy rolnicy otrzymają wsparcie

W ramach programów ukraińscy rolnicy mogą liczyć na m.in. program częściowej rekompensaty kosztów szklarni w sektorze rolnym, który przewiduje budowę do 3000 szklarni o powierzchni do 2 hektarów, dotacje na nasadzenia nowych sadów owocowych i jagodowych, co powinno umożliwić tworzenie nowych plantacji na powierzchniach do 10 tys. ha i bezzwrotne dotacje na zakup sprzętu dla przedsiębiorstw przetwórczych, w szczególności w przemyśle drzewnym, meblarskim, odzieżowym lub galanterii, materiałów budowlanych, przetwórstwie rolnym itp..

Czytaj też: Ukraińscy rolnicy pracują na polach pełnych pocisków i niewybuchów

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek zgłaszają się po pomoc – 90 proc. limitu wykorzystane


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek z nadzwyczajną pomocą! 85 proc. limitu wykorzystane


BULT SMOGOWICZE