PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dopłaty obszarowe i nawozowe – dłuższy czas na złożenie wniosku?

Dopłaty obszarowe i nawozowe – dłuższy czas na złożenie wniosku?

Autor: Tomasz Racki 2022-04-26 12:26:00
dopłaty obszarowe

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do wicepremiera Henryka Kowalczyka o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty obszarowe i nawozowe.

Chodzi o wydłużenie pierwotnego terminu do 15 czerwca – poinformowały we wtorek Izby Rolnicze. Krajowa Rada Izb Rolniczych uzasadnia swój wniosek nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi, które zmusiły gospodarzy to rychłej zmiany wcześniejszych planów. 

Do kiedy złożymy wnioski o dopłaty?

"W związku z opóźniającą się wiosną, występującymi przymrozkami i licznymi opadami na znacznej powierzchni kraju, rolnicy nie mogą wykonać wszystkich zasiewów i złożyć w wyznaczonym terminie wniosków o płatności bezpośrednie" – napisano w piśmie Izb Rolniczych skierowanym do ministra.

Izby zwróciły uwagę, że termin składania wniosków o te dopłaty nakłada się z terminem wnioskowania o pomoc do zakupu nawozów. Przy tym musi być zachowana kolejność składania wniosków, ponieważ pomoc do nawozów przysługuje rolnikom, którzy wystąpili o płatności bezpośrednie.

"Obawiamy się, że doradcy rolniczy, mając zbyt wiele wniosków, będą mieli problem z udzieleniem pomocy zainteresowanym rolnikom. Może to doprowadzić do nadmiernego pośpiechu i popełniania błędów" – wskazał samorząd rolniczy, wnioskując o wydłużenie terminu składania dokumentów do 15 czerwca br.

Obecny termin składania wniosków, zgodnie z unijnymi przepisami, to 16 maja.

Rolniczy szturmują ARiMR

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do wtorku rano wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. złożyło ok. 313,5 tys. rolników. W pierwszym dniu przyjmowania wniosków nawozowych wpłynęło do ARiMR ponad 5,5 tys. dokumentów.

W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie starało się 1 mln 273 tys. rolników.

Czytaj także: Ruszyły dopłaty do nawozów! Sprawdź jakie dokumenty są potrzebne

PAP/fot. pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i jak się o niego starać


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Złożono już ponad 1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


BULT SMOGOWICZE