PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dopłaty do paliw? Tak, do pelletu, oleju opałowego i innych

Dopłaty do paliw? Tak, do pelletu, oleju opałowego i innych

Autor: Tomasz Racki 2022-08-02 14:08:00
dopłaty do paliw

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Pojawią się nowe dopłaty do paliw. 

Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel – donosi w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podaje w dziennik, PiS dąży do rozbrojenia zarzutów, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami. "Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty" – czytamy.

Dopłaty do paliw, czyli konkretnie do czego?

"Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna – zdradza rozmówca "DGP". Gazeta stawia też pytanie, czy te dodatki będą w podobnej wysokości, co wynoszący 3 tys. zł węglowy. Zdaniem rozmówcy niekoniecznie. "Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw" – dodaje.
Z ustaleń gazety wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. "Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu" – podaje "DGP".

Gazeta pisze też, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. "Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza" – czytamy.

dopłaty do paliw

Czytaj także: Zasiłek węglowy dla Polaków. Jednorazowa pomoc wyniesie 3 tys. zł

PAP/fot. pixabay