O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dopłaty do nawozów. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

dopłaty do nawozów

Do końca miesiąca można składać wnioski o dopłaty do nawozów. Przypominamy, że wnioski można złożyć do biur powiatowych ARiMR.

To już ostatni moment na złożenie wniosku. Jeszcze tylko dziś i jutro można go złożyć w powiatowych biurach ARiMR. Resort rolnictwa poinformował, że w związku z tym biura będą czynne do godz. 18, a w wyjątkowych przypadkach czas pracy będzie można wydłużyć o parę godzin. 

Ostatni dzwonek na zyskanie dopłaty do nawozów 

Przypominamy, że wnioski o dopłaty do nawozów można składać jeszcze dziś i jutro (tj. 30 i 31.05 br.). Wniosek o udzielenie takiej pomocy składa się w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, albo siedzibę producenta rolnego.

Kierownictwo ARiMR podjęło decyzję o wydłużeniu 30 i 31 maja czasu pracy biur powiatowych do godz. 18. W wyjątkowych przypadkach placówki mogą być czynne dłużej.

Dopłaty do nawozów to dofinansowanie, które przysługuje do zakupu do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, który miał miejsce między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Dotychczas na złożenie wniosku zdecydowało się ok. 370 tys. rolników.

Do formularza wniosku rolnicy są zobowiązani dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. 

dopłaty do nawozów wnioski

Sposoby obliczania pomocy

Dopłaty do nawozów są obliczane przez specjalny dwustopniowy algorytm. Najpierw oblicza się wysokość pomocy na podstawie określonych stawek, które wynoszą 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego). Następnie, aby wyliczyć wysokość pomocy, obliczana jest różnica pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne są dane potwierdzające poniesione koszty. 

Czytaj też: Jakie dopłaty do nawozów dostanie rolnik? Podajemy przykłady

gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023