PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dopłaty do nawozów bez zgody KE. Będzie kolejny wniosek

Dopłaty do nawozów bez zgody KE. Będzie kolejny wniosek

Autor: Świat Rolnika 2022-04-07 12:30:00
Dopłaty do nawozów

Dopłaty do nawozów nie zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział złożenie kolejnego wniosku.

Warto przypomnieć, że 20 marca polski rząd zgłosił wniosek w sprawie uruchomienia wsparcia w postaci dopłat do nawozów. Tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku. Polska potrzebuje tych środków na sfinansowanie wielu innych programów, co oznacza, że na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł.

Henryk Kowalczyk o działaniach KE

„Nie zgadzam się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek o dopłaty do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis” – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po otrzymaniu informacji KE.

Wicepremier podkreślił, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca br. (2022/C 131 1/01) na temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dopłaty do nawozów z finansowania krajowego

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, problem w tym, że tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, limit środków na ten rok wynosi 520 mln zł. W ramach tej pomocy Polska finansuje także inne programy, np. dopłaty do materiału siewnego czy pomoc klęskową. W praktyce pozostaje zatem kilkadziesiąt milionów zł, zaś na dopłaty do nawozów potrzebne jest 3,9 mld zł.

Kowalczyk wyjaśnił, że pierwszy wniosek w sprawie zgody na dopłaty do zakupu nawozów został wysłany w styczniu br. Został on potraktowany dosyć ogólnie, więc Polska wysłała 20 marca drugi wniosek w tej sprawie, wskazując jako źródło finansowania fundusz covidowy.

“Pieniądze te pochodzą ze środków krajowych” – dodał.

Jak zauważył minister, możliwe jest też sfinansowanie tej pomocy z unijnej rezerwy kryzysowej.

“Została ona ustalona na poziomie 500 mln zł dla wszystkich krajów UE, w tym 44,8 mln euro dla Polski, tj. ok. 200 mln zł. Jednak są to kwoty nieproporcjonalnie małe w stosunku do potrzeb nawozowych” – podkreślił.

Czytaj również: Będą dopłaty do nawozów, ale dostaną je tylko wybrani...

Gov.pl/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


Autor: Sebastian Wroniewski

Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na materiał siewny


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR przedłuża termin składania wniosków o modernizację gospodarstw


BULT SMOGOWICZE