O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Dopłaty do hektara od 2022 roku przewyższą średnią unijną

Dopłaty do hektara

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że od 2022 r. ponad 90 proc. gospodarstw rolnych otrzyma średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną.

W czwartkowym wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd dba o interesy polskich rolników jak nigdy dotąd. Dodał, że od 2022 r. "dla ponad 90 proc. wszystkich gospodarstw rolnych średnie dopłaty do ha przewyższą średnią unijną!". Jednym z kluczowych elementów nowej polityki jest wprowadzenie planów strategicznych na szczeblu państw członkowskich.

Dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że od 2022 r. ponad 90 proc. gospodarstw rolnych otrzyma średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną. dopłaty do hektara 2022

„Dbamy o interesy polskich rolników jak nigdy dotąd” – stwierdził w czwartkowym wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że od 2022 r. "dla ponad 90 proc. wszystkich gospodarstw rolnych średnie dopłaty do ha przewyższą średnią unijną!".

Wspólna Polityka Rolna – kluczowe elementy

Rada UE formalnie przyjęła na początku grudnia Wspólną Politykę Rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".

Jednym z kluczowych elementów nowej polityki jest wprowadzenie planów strategicznych na szczeblu państw członkowskich. Rządy krajowe mogą dzięki temu dostosować przepisy WPR do potrzeb społeczności rolniczych we współpracy z władzami lokalnymi i odpowiednimi zainteresowanymi stronami.

W ramach WPR jedną czwartą płatności bezpośrednich przeznaczono na ekologiczne praktyki rolne. Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2022 r. na przedłożenie projektów planów strategicznych, po czym Komisja rozpocznie proces oceny tych planów i przekazywania informacji zwrotnych. Nowa WPR wejdzie w życie w 2023 r. i będzie obowiązywać do 2027 r. Wspólna polityka rolna to około jednej trzeciej budżetu UE.

O przyjęciu przez rząd Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 premier Morawiecki poinformował w połowie grudnia. Mówiąc o nim, stwierdził, że "interesy polskich rolników będą bardzo dobrze zaopiekowane". Budżet Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to ponad 25 mld euro.

Sprawdź: Reforma WPR budzi kontrowersje. "Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu"

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023