PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Coraz droższe OC dla kierowców. A to nie koniec podwyżek

Coraz droższe OC dla kierowców. A to nie koniec podwyżek

Autor: Świat Rolnika 2016-11-15 08:33:23
Coraz droższe OC dla kierowców. A to nie koniec podwyżek

Ubezpieczyciele podnoszą ceny OC dla kierowców z powodu rosnących wymagań KNF. Do końca 2016 roku ma nastąpić duży wzrost i bardzo stopniowo hamować od stycznia.

 

Towarzystwa zapowiadają duże podwyżki za OC dla kierowców do końca 2016 roku. Wtedy polisy odnawiać będą klienci, którzy kupowali je przed rokiem. Obowiązywały wówczas niższe cenniki. W pierwszym kwartale 2017 roku dynamika wzrostu cen powinna spowolnić, choć będzie on nadal odczuwalny. Wtedy przyjdzie czas na odnowę polisy przez grupę, która kupowała je na początku 2016 roku, czyli po nieco wyższych cenach.

 

– Polisy OC odnawiane są co rok, więc objęcie całego portfela klientów nowym cennikiem zajmuje około 12 miesięcy. Jednak na to, jak ostatecznie będą się kształtowały ceny polis, duży wpływ będzie miało zachowanie PZU, które ma największy udział w rynku. Jeśli wyhamuje z podwyżkami, to samo zrobi cała branża – wyjaśnia przedstawiciel jednego z towarzystw w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

 

Powodem drastycznie rosnących w tym roku stawek za OC są wymagania postawione przez Komisję Nadzoru Finansowego. Uznała ona, że w Polsce składki na OC są za niskie, a między ubezpieczycielami trwa wojna cenowa, którą należy zakończyć. Ceny powinny wzrosnąć, ponieważ może dojść do sytuacji, że wskutek prób zdobycia jak największej rzeszy klientów, zabraknie środków na wypłatę odszkodowań – tłumaczy KNF.

 

"Ceny ubezpieczenia rosną w związku z wprowadzeniem 500 zł na dziecko, które finansowane jest m.in. z uchwalonego w styczniu br. podatku bankowego, obejmującego aktywa ubezpieczalni" – sugeruje ukrytą motywację Komisji portal superbiz.pl.

 

gazetaprawna.pl/suberbiz.pl/McD/Fot. freeimages.com