PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / COPA-COGECA: CETA i TTIP wywrą negatywny wpływ na sektor rolno-spożywczy w UE

COPA-COGECA: CETA i TTIP wywrą negatywny wpływ na sektor rolno-spożywczy w UE

Autor: Świat Rolnika 2016-11-21 10:58:59
COPA-COGECA: CETA i TTIP wywrą negatywny wpływ na sektor rolno-spożywczy w UE

Na umowach handlowych z Kanadą i USA najbardziej mają ucierpieć europejska wołowina, baranina, ryż i drób. Korzyść odniesie natomiast rynek mleka.

Negatywny skutek całkowitego zniesienia blokad handlowych między Unią Europejską a partnerami z Ameryki Północnej potwierdza zdaniem COPA COGECA raport Komisji Europejskiej. Jest w nim mowa o konsekwencjach handlowych CETA i TTIP, brakuje jednak ogólnej oceny, gdyż wykluczono z analizy kluczowe branże – wyjaśnia europejska organizacja.

 

– Branża mięsna w UE może stracić na niektórych umowach handlowych, jeśli nie zostaną nałożone konserwatywne kontyngenty taryfowe na pewne produkty. Odnosi się to przede wszystkim do południowoamerykańskiego bloku handlowego Mercosur. Naszym zdaniem potencjalny układ handlowy z Mercosurem może mocno uderzyć w unijne rolnictwo, a zwłaszcza w branżę wołową. (…) Należałoby przeprowadzić pogłębioną analizę obejmującą tusze i kawałki mięsa o różnej jakości, by opracować odpowiednią strategię dla unijnego mięsa i utrzymać potencjał produkcji – ocenia przewodniczący COPA Martin Merrild.

 

– Naszym zdaniem możemy wiele zyskać na eliminacji pozataryfowych barier handlowych i biurokracji w negocjacjach handlowych prowadzonych na przykład z USA. Gwoli przykładu, unijni producenci mleka również stają przed poważnymi przeszkodami związanymi z wprowadzeniem produktów mlecznych klasy A na rynek USA. Uważamy, że misje handlowe zorganizowane przez komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana mają strategiczne znaczenie i zwiększają nasz potencjał handlowy. Już pojawiają się ich pierwsze owoce – dodał przewodniczący COGECA Thomas Magnusson.

 

agronews.com.pl/EZ/Fot.pixabay.com