O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Bioasekuracja w liczbach. Pierwsze podsumowanie naboru wniosków

bioasekuracja

Bioasekuracja jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o walkę z ASF. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się 20 czerwca 2022 r.

Niespełna cztery dni temu skończył się nabór na wnioski o dofinansowanie inwestycji bioasekuracyjnych. Hodowcy trzody chlewnej mogli ubiegać się o zwrot do 50% kosztów poniesionych na m.in. zakup mat dezynfekcyjnych czy też zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Bioasekuracja  nabór wniosków o dofinansowanie 

Bioasekuracja to klucz w walce z ASF, dlatego rolnicy mogli od 20 czerwca br. starać się o dofinansowanie. Według wstępnych danych o ten rodzaj wsparcia stara się 2 285 rolników.

O dopłaty do inwestycji bioasekuracyjnych mogli wystąpić rolnicy zajmujący się produkcją trzody chlewnej. Mogą oni otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych oraz przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstw, w których utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.

bioasekuracja ASF

Przeczytaj również: Dobrostan trzody chlewnej – warunki otrzymania płatności

gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023