PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR wypłaciła już 138 mln zł dofinansowania na zakup nawozów

ARiMR wypłaciła już 138 mln zł dofinansowania na zakup nawozów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 17:15:00
ARiMR

Ruszyła wypłata dofinansowania do zakupu nawozów dla rolników. Jak informuje ARiMR, pierwszego dnia przekazała na konta bankowe 20 tys. rolników 138 mln zł.

Wnioski o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych rolnicy mogli składać do 31 maja. Jak przypomniała Agencja, dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r.

Do ARiMR wpłynęło blisko 427 tys. wniosków

Wnioski o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych rolnicy mogli składać do 31 maja. Do ARiMR wpłynęło ich blisko 427 tys. Jak podała Agencja, na podstawie wniosków maksymalną kwotę dopłat oszacowano na 3,5 mld zł. 

“Ponieważ pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł, co oznacza, że przy wypłatach nie będzie stosowany współczynnik korygujący” – podkreśliła ARiMR.

Jak przypomniała Agencja, dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 r.

Wysokość wsparcia wyliczana jest w oparciu o dwustopniowy algorytm. Podstawowe stawki wynoszą 500 zł do hektara upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk, lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych – z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Maksymalna powierzchnia objęta pomocą to 50 ha.

ARiMR

W jaki sposób obliczano wysokość dotacji

W dalszej kolejności – jak przypomniała ARiMR – obliczano różnicę między cenami nawozów od 1 września 2021 r. do 15 maja br., a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musiał dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy.

Z kolei w przypadku zakupu od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., koszty mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. - 15 maja br. wyliczono wysokość pomocy. Po porównaniu obu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich – zaznaczyła ARiMR

Czytaj też: Ministerstwo Finansów: Produkty nawozowe z 0 proc. VAT po 16 lipca

PAP/fot.Pixabay