PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Wnioski o dopłaty do nawozów będzie można składać w ARiMR od 25. kwietnia

Wnioski o dopłaty do nawozów będzie można składać w ARiMR od 25. kwietnia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-21 11:54:00
dopłaty do nawozów

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że ARiMR od najbliższego poniedziałku, czyli 25 kwietnia będzie zbierać wnioski od rolników o dopłaty do nawozów.

Wicepremier i szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w czwartek w konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w gospodarstwie rolnym w Załężu Dużym w województwie mazowieckim. Minister rolnictwa zaznaczył, że program wsparcia do zakupu nawozów to inwestycja chroniąca m.in. konsumentów.

Po długim oczekiwaniu rolnicy doczekali się wsparcia finansowego

"Chcemy dopłacać do zakupu nawozów – pokrywać różnicę ceny pomiędzy nawozami zakupionymi od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r." – mówił Kowalczyk. Dodał, że ta różnica ceny i faktura, którą rolnik przedstawi w ARiMR będzie podstawą do wypłaty rekompensaty za wzrost cen nawozów.

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku będzie już zbierać wnioski o dopłaty" – wskazał. Ocenił, że sprawność rolników w zakupach, w sięganiu po dopłaty obszarowe i inne dopłaty z ARiMR "pozwoli też na bardzo sprawną realizację tego programu".

Kowalczyk chciałby, żeby rolnicy jak najszybciej otrzymywali zwrot różnicy w cenach nawozów, by mogli inwestować otrzymane środki finansowe w swoje gospodarstwa rolne. "Aby plony, które spodziewają się uzyskać w następnym sezonie były godne, a abyśmy mieli wystarczającą ilość zbóż, bo (...) w Ukrainie z obsiewaniem pól może być różnie" – stwierdził.

dopłaty do nawozów

Dopłaty do nawozów mają uchronić przed spadkiem produkcji zbóż

Wicepremier zwrócił uwagę, że Rosjanie brutalnie strzelają do rolników – może się zdarzyć, że wiele obszarów nie będzie obsianych, stąd może być dużo mniej zboża na rynkach światowych. "Bardzo ważne jest, by produkcja zbóż w Polsce nie była mniejsza, niż w latach poprzednich" – podkreślił.

Jak przypomniał szef resortu rolnictwa, program wsparcia do zakupu nawozów to prawie 4 mld zł z budżetu krajowego. "To przede wszystkim inwestycja chroniąca polską produkcję żywności, ale (...) chroniąca też konsumentów, którzy będą tę żywność mogli kupować po cenach umiarkowanych" – podkreślił. 

Czytaj też: KE wreszcie zgodziła się na dopłaty do nawozów dla polskich rolników

źródła: PAP/ fot. pexels, pixabay
 


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


Autor: Sebastian Wroniewski

Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na materiał siewny


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR przedłuża termin składania wniosków o modernizację gospodarstw


BULT SMOGOWICZE