PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR uruchomiła nowy nabór na tworzenie grup producentów

ARiMR uruchomiła nowy nabór na tworzenie grup producentów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-04 09:45:00
ARiMR

Ruszył nowy nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup i organizacji producentów – informację tę przekazała w środę ARiMR. 

Na wsparcie można otrzymać do 100 tys. euro rocznie. Wnioski będzie można składać do 17 czerwca 2022 roku. Jak przekazano, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz jedenasty uruchomiła nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup i organizacji producentów. Środki pochodzą z budżetu PROW 2014-2020.

ARiMR rusza z kolejnym naborem wniosków

Pomoc ARiMR skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, uznanych od 1 czerwca 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów, uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Pomocy nie mogą natomiast otrzymać podmioty zrzeszające producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Wsparcie ARiMR jest realizowane w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. 

“Wysokość dofinansowania wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9 proc., w trzecim – 8 proc., w czwartym – 7 proc., w piątym – 6 proc. Limit przyznawanych środków to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu” – przekazano.

ARiMR

Wnioski należy składać do 17 czerwca br.

Wnioski od 4 maja do 17 czerwca br. przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można dostarczyć osobiście lub przez upoważnioną osobę do placówki Agencji, złożyć elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, a także przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

“W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dotychczas zawarte umowy opiewają na kwotę ponad 938 mln zł. Do prowadzonego przez ARiMR rejestru wpisanych jest aktualnie 735 aktywnych grup, zrzeszających ponad 9 tys. członków” – poinformowano.

Czytaj też: ARiMR startuje z naborem o pomoc na restrukturyzację gospodarstw

PAP/fot.Pixabay/gov


Autor: Sebastian Wroniewski

Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i jak się o niego starać


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR: Złożono już ponad 1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


BULT SMOGOWICZE