PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR: Trwa nabór wniosków o wsparcie na ochronę wód przed azotanami

ARiMR: Trwa nabór wniosków o wsparcie na ochronę wód przed azotanami

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-30 12:00:00
ARiMR

Do 7 lutego 2022 r. ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego.

Wysokość wsparcia jakie można otrzymać wynosi maksymalnie 100 tys. zł. Wnioski o pomoc na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych” przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe Agencji. Dokumenty można składać osobiście, przez osobę upoważnioną lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, albo wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Kto może ubiegać się o wsparcie ARiMR?

O pomoc ARiMR mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Wsparcie nie przysługuje jednak właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych. Standardowo jest to 50 proc., a w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika – 60 proc.

Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

Otrzymane od ARiMR środki możnaARiMR 022 przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

W tegorocznym naborze można ubiegać się również o wsparcie na zakup instalacji technicznej lub wyposażenia do posiadanych już zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Ważne jest jednak, żeby inwestycje zapewniały dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

Wnioski o pomoc na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych” można składać od 10 grudnia 2021 r. Trwający nabór ARiMR na tego typu wsparcie jest piątym z kolei finansowanym z budżetu PROW na lata 2014-2020. Po ocenie wniosków złożonych w poprzednich czterech naborach pomoc w wysokości ok. 291 mln zł została przyznania ponad 4 tys. rolników.

Czytaj też: ARiMR: 3 stycznia rusza nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

gov.pl/fot.Pixabay/gov