PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR startuje z naborem o pomoc na restrukturyzację gospodarstw

ARiMR startuje z naborem o pomoc na restrukturyzację gospodarstw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-02 12:30:00
ARiMR

Od 16 maja br. rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw – podała w poniedziałek ARiMR.

Jak przekazała ARiMR w poniedziałkowej informacji, o pomoc będą mogli starać się rolnicy posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. "Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro" - wskazano.

Kolejny nabór wniosków

Według ARiMR na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. Kwota ta zostanie wypłacona w dwóch ratach – 80 proc. rolnik dostanie po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. po poprawnej realizacji biznesplanu.

Wyjaśniono, że osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia, mogą być ubezpieczone w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. "Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie" – dodano. Agencja zaznaczyła, że istotne jest, by dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów.

Dodano, że wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. "Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich" – wskazano.

ARiMR

ARiMR podaje szczegóły

Przypomniano, że o dofinasowanie nie mogą ubiegać się beneficjenci programów wsparcia: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

Wnioski o pomoc będzie można składać do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP – przekazano.

Przypominano, że pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. Według ARiMR w ramach dotychczasowych dziewięciu naborów złożono niemal 75,5 tys. wniosków. Na konta beneficjentów trafiło dotąd z tytułu tego dofinansowania ponad 2,9 mld zł – dodano.

Czytaj również: ARiMR: Odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR przedłuża termin składania wniosków o modernizację gospodarstw


Autor: Monika Faber

Unijne dofinansowanie na zielone technologie już jesienią


Autor: Świat Rolnika

Prowadzisz biznes na wsi? Pośpiesz się ze złożeniem wniosku o premię


BULT SMOGOWICZE