PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR: przesunięty nabór wniosków dot. przetwórstwa rolno-spożywczego i rolniczego handlu detal

ARiMR: przesunięty nabór wniosków dot. przetwórstwa rolno-spożywczego i rolniczego handlu detal

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-15 12:13:41
ARiMR

Nabór wniosków dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego został przesunięty z września na październik br., a dla rolników zainteresowanych rolniczym handlem detalicznym (RHD) – z października na listopad 2021 r. – informuje w środę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

ARiMR przesuwa nabór

Agencja wyjaśnia, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedowana jest zmiana rozporządzenia dot. „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zmiany dotyczą przede wszystkim: zwiększenia limitu pomocy dla rolników prowadzących działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego (RHD) ze 100 tys. zł do 200 tys. zł oraz objęcia wsparciem nowej grupy beneficjentów – dużych firm wytwarzających pasze na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie (bez GMO) oraz przedsiębiorców przetwarzających i handlujących ziołami.

Szczegóły naborów ARiMR

ARiMR zaznacza, że w planowanych naborach wnioski o pomoc będą mogli składać wyłącznie przedsiębiorcy (firmy) prowadzący działalność w zakresie wytwarzania pasz na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie (bez GMO) oraz przedsiębiorcy (firmy) prowadzący działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół.

Przeprowadzenie tych naborów będzie możliwe dzięki zaakceptowaniu przez Komisję Europejską zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Najważniejsze z nich to wydłużenie terminu realizacji tego programu o kolejne dwa lata, zwiększenie budżetu o 4,5 mld euro, a także wprowadzenie dwóch zupełnie nowych instrumentów finansowych – "Zarządzanie ryzykiem" oraz "Zarządzanie zasobami wodnymi na gruntach rolnych" – poinformowano w komunikacie