PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR opublikowało listę zakładów, które wesprą producentów jabłek

ARiMR opublikowało listę zakładów, które wesprą producentów jabłek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-02 11:00:00
ARiMR

Na stronach ARiMR opublikowano listę 47 zakładów przetwórczych, które wezmą udział w programie wsparcia dla producentów jabłek. 

Owoce będą skupowane do 30 czerwca 2022 roku, a pomoc może objąć nawet 200 tysięcy ton – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z dofinansowania mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw – wyjaśniono.

ARiMR uruchamia nowy program wsparcia

"Istotna jest realizacja co najmniej jednego z 11 wymienionych we wniosku o przyznanie pomocy działań prośrodowiskowych, np. prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie rozwiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy też retencjonowanie wody. W przypadku gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów, działania te musi realizować każdy z członków organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem" – wskazano.

ARiMR dodał, że skup w ramach tego programu będą prowadzić zakłady przetwórcze, które zgłosiły się do Agencji i spełniły warunki. Lista zakładów przetwórczych dostępna jest na stronie internetowej Agencji.

ARiMR

Nabór będzie trwał do 30 czerwca 2022 roku

Przypomniano, że pomoc będzie udzielana producentom jabłek deserowych o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy drugiej. 

"Wysokość wsparcia stanowi iloczyn wagi owoców kwalifikujących się do objęcia dofinansowaniem oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg. Maksymalny plon jabłek kwalifikujących się do objęcia tym programem w przypadku jednego wnioskodawcy nie może być większy niż 10 tys. kg/ha" – wyjaśniono.

Nabór trwa do 30 czerwca 2022 r., a wnioski można dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika bezpośrednio do oddziału regionalnego ARiMR. Można je wysłać również przesyłką kurierską lub pocztową.

Czytaj też: Producenci jabłek dostaną nadzwyczajną pomoc. Sprawdź warunki

PAP/fot.Pixabay


Autor: Świat Rolnika

ARiMR: 23 czerwca zakończenie mechanizmu dostawy jabłek


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek zgłaszają się po pomoc – 90 proc. limitu wykorzystane


Autor: Świat Rolnika

Producenci jabłek z nadzwyczajną pomocą! 85 proc. limitu wykorzystane


BULT SMOGOWICZE