O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

PROW: Ustawa dotycząca przedłużenia realizacji Programu wraca do komisji

PROW

PROW zostaje znowelizowany. Senat odesłał do komisji ustawę o zmianie niektórych ustaw w zawiązku z przedłużeniem Programu.

Ustawę, którą Sejm uchwalił 2 grudnia, przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Senacie pracowała nad nią Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która wnosiła o przyjęcie jej bez poprawek. Ustawa ma wydłużyć realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Poprawki do treści zgłoszone podczas debaty

Ustawa związana jest z przedłużoną do dnia 31 grudnia 2022 r. realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak opisywał podczas wtorkowej debaty senator sprawozdawca komisji Jacek Bogucki, program ten „teoretycznie powinien zakończyć się w 2020 roku, ale ze względu na to, że w Komisji Europejskiej nadal trwają prace nad uruchomieniem nowego programu, konieczne jest przedłużenie dotychczasowych działań w ramach PROW, żeby rolnicy mieli ciągłość w działaniach, szczególnie tych, które tej ciągłości wymagają”.

Ustawa zmienia sześć ustaw, przewiduje m.in.: umożliwienie rolnikom załatwiania spraw online w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Upraszcza ponadto procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań, które mają przeciwdziałać skutkom suszy oraz zwiększyć retencję wód, m.in. na obszarach rolniczych i leśnych.PROW 02

PROW – szczegółowy harmonogram przyjmowania wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła harmonogram przyjmowania wniosków w ramach PROW 2014-2021.

Przyjmowane wnioski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2021, będą wdrażane do końca przyszłego roku. Zarówno ARiMR, jak i WIR zachęca do skorzystania środków, które można wykorzystać w różnych działaniach. Dostępne działania to m.in. „Duże Przetwórstwo”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – bez ASF” czy też „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Jak pokazuje harmonogram ARiMR, do końca roku przedłużono m.in. możliwość składania wniosków przez przetwórców w ramach działania PRWO „Duże Przetwórstwo”. Kwota dotacji wynosi w tym przypadku 10 mln zł. W ramach działania „Małe Przetwórstwo” wnioski składać mogą rolnicy podejmujący prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych lub wykonujący lub podejmujący wykonywanie działalności w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego. Tutaj pomoc wynosi 500 000 lub 200 000 zł. Wnioski można składać do dnia 29 grudnia br.

Na przełomie 2021/22 ma zostać ogłoszony nabór na „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – bez ASF”. Z kolei wnioski o dofinansowanie w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” można będzie składać w maju i październiku 2021 r. Popularne działanie wśród rolników, czyli „Premie dla młodych rolników” będzie uruchomione w marcu 2022 r.

Czytaj również: Co zrobić, gdy restrukturyzacja się nie uda?

PAP/fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023