O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

27 czerwca ostatnim dniem na złożenie wniosku o dopłaty

dopłaty

Tylko do 27 czerwca 2022 roku rolnicy mogą się starać o dopłaty w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW z ten rok.

Ubiegać się mogą rolnicy, którzy nie złożyli jeszcze dokumentów w podstawowym terminie – minął 31 maja 2022 r. Od tej daty kwota należnego wsparcia pomniejszana jest o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 1,26 mln wniosków o to wsparcie.

Termin upływa dzisiaj

Przypominamy, że o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW po raz kolejny można ubiegać się wyłącznie drogą internetową. W tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Dane dostępu (login i hasło), z których dotychczas korzystali rolnicy ubiegający się o dopłaty, nie zmieniły się. Ci, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji.

Warto przypomnieć, że rolnik ubiegający się o dopłaty w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno–środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) musi posiadać prawo do użytkowania gruntów, do których ubiega się o przyznanie tych płatności. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów nie jest równoznaczny z obowiązkiem posiadania dokumentu potwierdzającego taki tytuł.

Dopłaty

Dopłaty do chmielu?

Resort rolnictwa planuje wprowadzenie nowej pomocy dla producentów chmielu. Dopłaty do chmielu mogą realnie pomóc rolnikom. Najwyższa dopłata w wysokości 8027 zł ma dotyczyć pierwszego hektara średniej powierzchni upraw chmielu z lat 2020–2021 - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W piątek w wykazie zapowiedziano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak napisano, zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średni roczny skup chmielu w sezonach 2020/2021–2021/2022 wyniósł ok. 2,6 tys. ton i był o ok. 20 proc. niższy od średniego rocznego skupu chmielu w dwóch wcześniejszych sezonach, przy czym skup chmielu aromatycznego spadł o ok. 40 proc. Jednocześnie ceny skupu chmielu w ww. okresie spadły średnio o 10 proc.

"Do spadku cen i problemów ze zbytem chmielu w 2020 r. i 2021 r. przyczyniło się znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na ten surowiec na skutek pandemii COVID-19 przy jednoczesnym wzroście produkcji chmielu" – wyjaśniono.

Czytaj rownież: Dotacje na sady. Ukraińscy rolnicy mogą skorzystać aż z 8 programów

GOV/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023