PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny /Ceny ropy w USA rosną, ale w ujęciu tygodniowym zaliczają spadek

Ceny ropy w USA rosną, ale w ujęciu tygodniowym zaliczają spadek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-08 15:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy w USA rosną w piątek rano, natomiast w perspektywie tygodniowym surowiec zaliczy spadek notowań o około 6 proc.

Na rynkach paliw kończy się tydzień niestabilnego handlu, w którym obawy inwestorów o osłabienie popytu na ropę "zderzały się" z sygnałami ograniczenia w podaży surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 103,39 USD, wyżej o 0,64 proc., ale po spadku od początku tego tygodnia o ok. 6 proc. Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 105,85 USD za baryłkę, w górę 1,15 proc.

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Ceny ropy obu tych benchmarków spadły w tym tygodniu na krótko poniżej 100 USD za baryłkę, a wahania cen surowca wynosiły ok. 16 USD na baryłce.

Inwestorzy na rynkach ropy wciąż obawiają się, że restrykcyjna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej może zwiastować recesję w gospodarce USA. Dwóch najbardziej "jastrzębich" bankierów z Fed - Christopher Waller i James Bullard – poparło podwyżkę stóp procentowych przez Fed o 75 pb. na posiedzeniu, które odbędzie się w tym miesiącu.

Tymczasem na rynkach ropy może pojawić się mniej tego surowca ze względu na możliwe ograniczenie dostaw kazachskiej ropy. Rosyjski sąd, w Noworosyjsku, pod pretekstem naruszeń przepisów ekologicznych, zablokował na 30 dni ropociąg CPC (Caspian Pipeline Consortium), główny szlak eksportu ropy naftowej z Kazachstanu.

Ceny ropy w Europie

Ten ważny szlak eksportowy dla kazachskiej ropy nadal jednak funkcjonuje, bo operator terminalu żeglugowego złożył odwołanie od decyzji rosyjskiego sądu. W terminalu od czwartku zacumowany jest jeden tankowiec po odbiór ropy.

"Eksport kazachskiej ropy przez system rurociągów CPC przebiega normalnie" – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Energii Kazachstanu.

Europejscy traderzy z uwagą będą śledzić przesył ropy przez CPC, bo jeśli nastąpi zamknięcie rurociągów, to jeszcze bardziej skomplikuje już i tak napiętą sytuację podażową na rynkach ropy.

Terminal naftowy CPC znajduje się na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego, ale jest głównym szlakiem eksportu ropy z Kazachstanu. W lipcu z tego miejsca miało wyruszać ok. 1,24 mln baryłek dziennie wobec 1,08 mln b/d w czerwcu. Wpłynęło by to na ceny ropy. Przesyły ropy do Europy spadły w ostatnich tygodniach w wyniku mniejszych dostaw surowca z Libii, Morza Północnego, Afryki Zachodniej i innych krajów – eksporterów ropy.

Czytaj również: Ceny ropy naftowej na lekkim plusie podczas czwartkowej sesji

PAP/fot,pixabay