O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Wzrost cen sprawia, że sklepy tracą klientów. Polacy oszczędzają

Wzrost cen

Coraz bardziej dynamiczny wzrost cen spowodował, że Polacy zaczęli oszczędzać. Po uwzględnieniu inflacji na zakupy wydajemy mniej niż w roku ubiegłym.

,,Po kwietniu rynek podstawowych produktów spożywczych i chemicznych był o 6,6 proc. powyżej poziomu z 2021 r. Uwzględniając inflację, realnie wydajemy na nie mniej. A ceny rosną coraz szybciej” – pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Najlepiej w obecnych realiach odnajdują się dyskonty

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z danych firmy GfK Polonia, które dziennik poznał jako pierwszy, wynika, że w obecnych trudnych realiach najlepiej radzą sobie sklepy dyskontowe oraz supermarkety lokalne – oba sektory urosły w ujęciu rocznym dwucyfrowo.

"Pozostałe sklepy mają utrudnioną rolę – małe placówki zrzeszone w ramach sieci urosły o 7,6 procent, ale już te niezależne przez wzrost cen straciły 2,4 procent. Jeszcze większy, bo dwucyfrowy, spadek stał się udziałem supermarketów sieci zagranicznych z ponad 20-procentowym spadkiem, co wynika między innymi ze zniknięcia sklepów pod logo Tesco, które przeszły do dyskontowej sieci Netto" – podano.

Wzrost cen

Wzrost cen podstawowych produktów o 30 procent

Gazeta informuje, że ostatnie dane UCE Research pokazują ponad 16-procentowy skok, ale wiele kategorii podstawowych produktów jak pieczywo, nabiał czy mięso drożeje już o około 30 procent Odczuwają to głównie małe sklepy niezrzeszone. "Częstotliwość odwiedzin maleje o blisko 9 procent w ostatnich czterech miesiącach, a liczba gospodarstw domowych, które odwiedziły ten kanał, zmalała o ponad 130 tysięcy" – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, cytowany przez gazetę.

"Polacy zaczęli oszczędzać również na wydatkach podstawowych – jak żywność, której wzrost cen dostrzegło już blisko 80 procent badanych – mówi "Rzeczpospolita" Maciej Kroenke, partner w PwC Polska.

Warto przypomnieć, że z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" wynika, że w maju bieżącego roku w sklepach było drożej średnio o prawie 17 procent w ujęciu. Zdrożało 11 z 12 analizowanych kategorii produktów; potaniały jedynie owoce.

Czytaj również:Ceny w sklepach szaleją. W maju rekordowy wzrost

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023