PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Wzrost cen sprawia, że sklepy tracą klientów. Polacy oszczędzają

Wzrost cen sprawia, że sklepy tracą klientów. Polacy oszczędzają

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-10 20:30:00
Wzrost cen

Coraz bardziej dynamiczny wzrost cen spowodował, że Polacy zaczęli oszczędzać. Po uwzględnieniu inflacji na zakupy wydajemy mniej niż w roku ubiegłym.

,,Po kwietniu rynek podstawowych produktów spożywczych i chemicznych był o 6,6 proc. powyżej poziomu z 2021 r. Uwzględniając inflację, realnie wydajemy na nie mniej. A ceny rosną coraz szybciej” – pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Najlepiej w obecnych realiach odnajdują się dyskonty

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z danych firmy GfK Polonia, które dziennik poznał jako pierwszy, wynika, że w obecnych trudnych realiach najlepiej radzą sobie sklepy dyskontowe oraz supermarkety lokalne – oba sektory urosły w ujęciu rocznym dwucyfrowo.

"Pozostałe sklepy mają utrudnioną rolę – małe placówki zrzeszone w ramach sieci urosły o 7,6 procent, ale już te niezależne przez wzrost cen straciły 2,4 procent. Jeszcze większy, bo dwucyfrowy, spadek stał się udziałem supermarketów sieci zagranicznych z ponad 20-procentowym spadkiem, co wynika między innymi ze zniknięcia sklepów pod logo Tesco, które przeszły do dyskontowej sieci Netto" – podano.

Wzrost cen

Wzrost cen podstawowych produktów o 30 procent

Gazeta informuje, że ostatnie dane UCE Research pokazują ponad 16-procentowy skok, ale wiele kategorii podstawowych produktów jak pieczywo, nabiał czy mięso drożeje już o około 30 procent Odczuwają to głównie małe sklepy niezrzeszone. "Częstotliwość odwiedzin maleje o blisko 9 procent w ostatnich czterech miesiącach, a liczba gospodarstw domowych, które odwiedziły ten kanał, zmalała o ponad 130 tysięcy" – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, cytowany przez gazetę.

"Polacy zaczęli oszczędzać również na wydatkach podstawowych – jak żywność, której wzrost cen dostrzegło już blisko 80 procent badanych – mówi "Rzeczpospolita" Maciej Kroenke, partner w PwC Polska.

Warto przypomnieć, że z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" wynika, że w maju bieżącego roku w sklepach było drożej średnio o prawie 17 procent w ujęciu. Zdrożało 11 z 12 analizowanych kategorii produktów; potaniały jedynie owoce.

Czytaj również:Ceny w sklepach szaleją. W maju rekordowy wzrost

PAP/fot.pixabay


Ceny skupu żywca wieprzowego dalej będą wzrastać

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:00:00

Ceny ropy rosną z powodu ryzyk podaży surowca z Libii i Ekwadoru

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 18:00:00

Ceny ropy naftowej notują wahania na rynkach paliw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 18:30:00

BULT SMOGOWICZE