PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Wysokie ceny nawozów w całej Europie. UE chce zawieszenia cła

Wysokie ceny nawozów w całej Europie. UE chce zawieszenia cła

Autor: Świat Rolnika 2022-07-22 14:30:00
ceny nawozów

W przyszłości mocznik i amoniak mogą być sprowadzane do UE bez cła. Powinno to odciążyć rolników ze względu na wyjątkowo wysokie ceny nawozów mineralnych.

Niektóre nawozy azotowe mają być w przyszłości dopuszczone do bezcłowego importu do UE – z dwoma ważnymi wyjątkami. „Należy zezwolić na bezcłowy przywóz mocznika i amoniaku do UE do końca 2024 roku” – to właśnie proponuje Komisja Europejska. Celem jest uwolnienie rolników od niezwykle wysokich cen nawozów mineralnych.

Działa Unii Europejskiej wobec drożyzny

Jednak działania Komisji prawdopodobnie będą miały jedynie ograniczony wpływ na ceny nawozów. Z jednej strony cła importowe dla tych grup produktów i tak nie są szczególnie wysokie i wynoszą od 5,5 do 6,5 proc. Zwolnienie z cła nie dotyczy natomiast importu tych surowców z Rosji i Białorusi. W ostatnich latach Rosja była jednak drugim najważniejszym krajem pochodzenia importu nawozów azotowych do UE.

Komisja szacuje, że tymczasowe zwolnienie z ceł przywozowych będzie kosztować budżet UE około 15 mln euro rocznie. Efekt ulgi dla rolników będzie zatem niewielki.

Niemniej jednak Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) z zadowoleniem przyjęło propozycję Komisji Europejskiej. Jednak zastępca sekretarza generalnego DBV, Udo Hemmerling, domaga się: „Zawieszenie ceł musi zostać rozszerzone także na komercyjne mieszane nawozy azotowe”, w tym saletrę wapniowo-amonową, fosforan diamonu i nawozy NPK.

Ceny nawozów

Ceny nawozów nie spadają

Ponadto DBV wraz z unijnym stowarzyszeniem rolników Copa domaga się zniesienia ceł antydumpingowych na import nawozów z USA oraz Trynidadu i Tobago. Ponadto stowarzyszenie rolników zaapelowało do Federalnego Urzędu Antymonopolowego i Komisji Europejskiej o dokładniejsze zbadanie cen rynkowych nawozów.

Zaproponowane przez Komisję czasowe zniesienie ceł importowych nadal wymaga zgody państw członkowskich UE.

Tymczasem w Polsce od 11 lipca trwa wypłata tzw. „dopłat do nawozów”. Do 21 lipca ARiMR przekazała z tego tytułu na konta bankowe ponad 211 tys. rolników blisko 1,3 mld zł.  Jak przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu. Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.

Przypomnijmy, że do 31 maja 2022 r. można było składać wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Do Agencji wpłynęło blisko 427 tys. wniosków, na podstawie których oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu – 3,5 mld zł. Pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł. Oznacza to, że nie będzie stosowany współczynnik korygujący.

Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Pomoc ta może zredukować ceny nawozów.

Czytaj również: Dopłaty do nawozów trafiły do blisko 181 tys. rolników. Kwota robi wrażenie

Agraheute/fot.pixabay