PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Wysokie ceny energii utrzymają się w najbliższej przyszłości

Wysokie ceny energii utrzymają się w najbliższej przyszłości

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-15 18:30:00
Ceny energii

Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu prawdopodobnie utrzymają się na dłużej – ocenił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. 

Jego zdaniem “trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni na lepsze”. Jak dodał, każda sytuacja kryzysowa, czy wojenna ma swoje koszty i dziś już te koszty ponosimy, natomiast trudno powiedzieć, czy koszty energii będą jeszcze wyższe. Prezes URE odniósł się również do przyszłości polskiego sektora energetycznego.

Ceny energii nie spadną w najbliższej przyszłości

"Trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni na lepsze i wrócimy do ceny energii sprzed półtora roku. Prawdopodobnie nie. Myślę, że będziemy się mierzyli raczej z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu" – powiedział Gawin w radiu Tok FM. 

"Wydaje mi się, że ceny raczej się utrzymają i raczej powinniśmy się na to nastawić" – dodał, zaznaczając, że w dzisiejszej sytuacji trudno jest cokolwiek wiarygodnie prognozować.

"Należy się raczej spodziewać, że taka sytuacja potrwa nie tylko przez najbliższe miesiące" – podkreślił.

Jak dodał Prezes URE, każda sytuacja kryzysowa, czy wojenna ma swoje koszty i dziś już te koszty ponosimy, natomiast trudno powiedzieć, czy koszty energii będą jeszcze wyższe. 

"Już dziś są wysokie, wyższe niż te, które zapewniałby dobrze funkcjonujący rynek" – ocenił.

Ceny energii

Przyszłość polskiego sektora energetycznego

Oprócz ceny energii w najbliższym czasie Prezes URE był pytany również o przyszłość polskiego sektora energetycznego. Jak mówił Gawin, cel w postaci dążenia do gospodarki niskoemisyjnej i zeroemisyjnej wydaje się niezmienny, ale ostatnie wydarzenia prowokują pytanie, czy sposób dojścia do tych celów jest właściwy i optymalny, i czy uzyska akceptację społeczną.

Jak dodał, pojawiło się też pytanie, czy gaz w taki stopniu, w jakim zakładała Polska, może i powinien być paliwem przejściowym, które umożliwi dokonanie transformacji energetycznej

"Pojawiły się głosy, że w większym stopniu powinniśmy używać paliw węglowych" – zauważył też Rafał Gawin. Jego zdaniem, zmiana scenariuszy jest "do rozważenia", ale należy dokonać racjonalnego wyboru, "gdzieś pośrodku". 

“Raczej nie należy rozpatrywać scenariuszy skrajnych, to znaczy "albo tylko gaz , albo tylko węgiel" – ocenił Prezes URE.

Czytaj też: Ceny energii i gazu windują koszty ogrzewania. Na ratunek docieplanie

PAP/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej ponownie notują spadki na rynkach paliw


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny w górę. Kierowcy muszą liczyć się z większymi wydatki


BULT SMOGOWICZE