O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

30-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Ceny mleka wzrosną o 11-12 procent w relacji rocznej

Ceny skupu mleka podążają za cenami sprzedaży produktów mleczarskich. Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Ekspert omówi również notowania cen produktów gotowych w Polsce i Unii Europejskiej, a także koszty produkcji mleka i opłacalność jego produkcji w Wielkiej Brytanii. Przedstawi również ważne informacje na temat zapłaty za upadłe w 2018 roku spółdzielnie mleczarskie.

Ceny mleka będą rosnąć

Można oszacować, że przeciętne ceny mleka w tym roku wzrosną o 11-12 proc. w relacji rocznej. Kolejny rok może przynieść dalsze wzrosty, natomiast przy zmniejszonej dynamice. Oprócz tych czynników popytowych, ważny jest również czynnik podaży, ponieważ w produkcji mleka u głównych producentów tego surowca w UE obserwujemy spadek. Produkcja maleje np. we Francji, w Niemczech, ponadto dynamika dostaw zmniejszyła się również w Polsce.

Gwałtowny wzrost cen wynika głównie z ograniczonej podaży na rynkach międzynarodowych. Średnia cena masła w UE rosła nieprzerwanie od początku 2021 r. do początku czerwca z 335 do 413 euro/100 kg. Następnie rozpoczął się trend spadkowy, który trwał do końca lipca, kiedy to zanotowano średnią wartość 393 euro/100 kg. Od sierpnia krzywa cenowa wyraźnie szła w górę, a w połowie listopada zanotowano wartość 523 euro. Ubiegłoroczna granica została przekroczona o 50 proc.

– tłumaczy Malczewski.

Rosnące koszty zniechęcają hodowców

W UE w styczniu 2021 r. odtłuszczone mleko w proszku notowane było średnio na poziomie 219 euro/100 kg i zaobserwowano znaczny wzrost do 260 euro/100 kg w pierwszej połowie roku. Potem kursy był słabe, pod koniec lipca cena wynosiła 247 euro. W sierpniu ceny ponownie skonsolidowały się i od tego czasu obserwatorzy rynku tydzień po tygodniu informują Komisję Europejską o wyższych cenach. 14 listopada zgłoszono wartość 302 euro/100 kg, przekraczając poziom sprzed roku o 41 proc.

Negatywny wpływ na wielkość podaży mleka na rynek wywierają głównie rosnące koszty jego produkcji. W tym kontekście głównie wpływ wywierają czynniki kosztowe, ponieważ koszty produkcji rosną szybciej niż ceny mleka. Nie zachęca to do zwiększania pogłowia krów w UE, a wręcz przeciwnie, zachęca do jego redukcji w wielu przypadkach. Ta sytuacja prawdopodobnie utrzyma się w kolejnym roku z uwagi na wysokie koszty produkcji i prawdopodobnie też w średnim terminie, z uwagi na niepewność inwestycyjną, jeżeli chodzi o implementację założeń Zielonego Ładu.

– dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Ograniczenie emisji gazów cieplarniach w Europie niewiele zmieni

swiatrolnika.info 2023