PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny paliw spadną prawdopodobnie po drugim pełnym tygodniu lipca

Ceny paliw spadną prawdopodobnie po drugim pełnym tygodniu lipca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 21:08:00
ceny paliw

Eksperci zapowiadają, że ceny paliw spadną po drugim pełnym tygodniu lipca. Kierowcy będą mogli nareszcie odetchnąć z ulgą.

Analitycy e– petrol.pl zwrócili uwagę w piątek, że już przełom czerwca i lipca był zapowiedzią tańszego tankowania na polskich stacjach paliw, dodatkowo na rynku pojawiły się obniżki hurtowych cen paliw i rabaty na tankowanie w wielu sieciach paliwowych.

Ile będzie kosztować paliwo w najbliższych tygodniach?

"To zestawienie sprawiło, że kierowcy mogli odetchnąć, a perspektywy dla tankujących na najbliższe dni są naprawdę dobre. Polskie rafinerie przez cały tydzień sukcesywnie obniżały ceny dla odbiorców hurtowych. Polscy producenci – PKN Orlen oraz Grupa Lotos od ubiegłej soboty aż pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw – podkreślili analitycy.

"Drugi pełny tydzień lipca powinien zatem przynieść na stacje paliw korektę cen w dół. Najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 7,49– 7,61 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą nieco więcej niż w przypadku benzyny, bo 7,52– 7,64 zł/l. Tradycyjnie już najmniejsze wahania cen dotyczyć będą autogazu – w przyszłym tygodniu paliwo to będzie nadal tanieć i przeciętnie za litr tego paliwa będzie się płacić 3,30-3,40 zł" – stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Poinformowali, że w efekcie korekt, jakim podlegają ceny paliw dziś średnia cena benzyny bezołowiowej w hurcie wynosi 6959,20 zł netto za 1000 litrów – to o ponad 75 zł taniej niż przed tygodniem. Nieco bardziej potaniał olej napędowy, którego średnia cena spadła o 101 zł na metrze sześciennym, aktualnie w hurcie paliwo to jest zbliżone cenowo do popularnej benzyny, dziś jego średnia cena wynosi średnio w rafineriach 6973,60 zł.

ceny paliw

Ceny paliw w cennikach hurtowych mogą wzrosnąć

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce, przeprowadzonej przez e-petrol.pl w pierwszej połowie tego tygodnia wynika, że średnie ceny paliw na stacjach uległy wyraźnej zmianie spadkowej, która objęła wszystkie gatunki paliw.

"W tym tygodniu korekta cen dla paliw podstawowych wyniosła 8– 15 gr na litrze. Średni wydatek za litr benzyny w tym tygodniu wynosił 7,74 zł i dokładnie tyle samo kosztował litr oleju napędowego. Także cena LPG, która z każdym tygodniem nieznacznie spadała, tak też zachowywała się w ostatnich dniach – średnio w Polsce LPG kosztowało przeciętnie 3,45 zł/l" – poinformował e– petrol.pl.

Z prognoz e– petrol.pl wynika jednak, że w sobotę i we wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych.

"Trzeba wyraźnie zaznaczyć, najprawdopodobniej będą to zmiany o charakterze zwyżkowym. W ich konsekwencji ceny benzyny oleju napędowego i opałowego mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt złotych" – prognozują analitycy e– petrol.pl.

Dodali, że sytuacja na rynku paliw, szczególnie w ostatnim czasie wyraźnie pokazała jednak, że podwyżki czy spadki cen u producentów paliw nie od razu przenoszą się na stacje tankowania, dlatego wyhamowanie spadków na stacjach nie powinno jeszcze nastąpić – zaznaczono.

Czytaj również:Ceny ropy naftowej na lekkim plusie podczas czwartkowej sesji

PAP/fot.pixabay