PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Unijne kontrakty na zboża pod znakiem złej pogody

Unijne kontrakty na zboża pod znakiem złej pogody

Autor: Monika Faber 2022-05-12 14:00:00
kontrakty na zboża

Unijne kontrakty na zboża z powodu obaw związanych z pogodą utrzymują się na poziomie maksimów, gdzie stara pszenica była wyceniana na 397,5 euro za tonę.

9 maja zakończył się obrót majową serią starej pszenicy. Cena jej była o 1 euro wyższa od terminu wrześniowego (nowy zbiór). Kontrakt na rzepak od kilku dni utrzymuje się w okolicy 850 euro za tonę po tym jak odrobił połowę dużego spadku z przełomu kwietnia i maja. Brak opadów jest coraz bardziej odczuwalny we Francji, gdzie obniżono szacunki areału pszenicy.

Coraz gorsza pogoda w Europie

We Francji z powodu złej pogody i braku opadów, tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa dodatkowo zmniejszyło wczoraj swoje szacunki areału pszenicy do 4,8 mln ha, czyli prawie 4 proc. mniej niż przed rokiem. Pewna cześć rolników z powodu obaw pogodowych postanowiła zasiać rzepak. Areał tej rośliny może zatem wzrosnąć w porównaniu z 2021 rokiem do 1,2 mln hektara, czyli o około 18 proc.

Tymczasem pod drugiej stronie Atlantyku, na giełdzie w Chicago, ceny konsolidują się przed czwartkową publikacją prognoz podaży i popytu przez USDA. We wtorek kontrakty na zboża, głównie u kukurydzy i soi odnotowano wzrosty. Ceny pszenicy ustabilizowały się po tym jak odnotowano lekką poprawę fatalnej kondycji upraw ozimych.

Kontrakty na zboża

Kontrakty na zboża i ceny rzepaku w górę

Nie tylko kontrakty na zboża utrzymują swoją cenę. Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że ceny rzepaku w tygodniu, który skończył się 1 maja wzrosła do poziomu 4165 zł za tonę.

Cena wzrosła o 0,8 proc, czyli o około 34 zł za tonę. Oznacza to nowy historyczny szczyt ceny średniej wspomnianych nasion oraz wzrost o prawie 100 proc. patrząc rok do roku. Również w tym samym tygodniu wzrosła o 7,4% cena oleju rzepakowego, do 6789 zł za tonę, co jest wzrostem ceny o ponad 50 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Natomiast, cena za nasiona rzepaku w końcu spadła. Według danych, jakie przedstawiło MRiRW w kwietniu, odnotowano spadek o 127 zł za tonę. Po historycznych rekordach w tym miesiącu w końcu w naszym kraju w końcu doczekaliśmy się obniżki średniej ceny zakupu rzepaku. Dane resortu rolnictwa wyraźnie pokazują, że w tygodniu kończącym się 17.04.br. cena w zakładach tłuszczowych spadła o 3,2 proc. W analizowanym tygodniu spadła też cena oleju rzepakowego.

Czytaj również: Wiosenne zasiewy jeszcze nigdy nie przebiegały w tak wolnym tempie

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej notują pierwsze od 4 sesji spadki


Autor: Michał Rybka

Majowa prognoza USDA: Pszenica umacnia się na światowych giełdach


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKO BP: Ceny żywności rosną najszybciej od połowy lat 90. 


BULT SMOGOWICZE