O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Unijna pszenica drożeje! Stała się najdroższa w historii

Unijna pszenica

Unijna pszenica stała się najdroższa w historii po wprowadzeniu zakazu eksportu przez Indie. Za dostawę we wrześniu trzeba zapłacić 438,25 euro za tonę.

Jest to wzrost ceny o blisko 22 euro, czyli o 5 proc, co jest najwyższym zamknięciem jakiejkolwiek serii kontraktu (terminu dostawy) w historii. Poprzednim rekordem była marcowa cena 422,5 euro za tonę. Ceny te dotyczyły kontaktów na starą pszenicę na maj w marcu. Podobne wzrosty mają miejsce również na giełdzie w Chicago.

Coraz droższe notowania zbóż

Pszenica SRW notowana na giełdzie w Chicago wzrosła jeszcze bardziej, prawie 6%. Tam kontrakt zbliża się do marcowego maksimum z powodu wybuchu wojny na Ukrainie.

Notowania na obu giełdach wzrosły, ponieważ rynek ostatecznie oczekiwał znacznego wzrostu popytu na pszenicę z USA i Europy. Jak dotąd zmniejszenie eksportu z Ukrainy nie przełożyło się na wzrost sprzedaży pszenicy z UE i USA, w których część tego rynku przejęły Indie, wraz z Argentyną i Australią.

Unijna pszenica drożeje od dłuższego czasu. W poprzednim tygodniu na giełdzie w Paryżu ceny zbóż, w tym kukurydzy na zamknięciu osiągnęły kolejne maksima wyceny serii.

Unijna pszenica

Unijna pszenica bije kolejne rekordy

Unijna pszenica drożeje również z powodu kolejnych zagrożeń przyszłej produkcji. Ciągłe upały w zachodniej Europie pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach, co prowadzi do kolejnego skoku notowań giełdowych zbóż w Paryżu. W USA panują dwa skrajne stany pogodowe – na południu susza, na północy ulewy.

W poprzednim tygodniu ceny zbóż, w tym pszenicy wzrosły najbardziej w czwartek wieczorem po publikacji danych USDA. Wzrosły również ceny kukurydzy i soi. W piątek wieczorem około godziny 19:00 (czasu środkowoeuropejskiego) kontrakt na pszenicę przednią (lipiec 2022) w Chicago został notowany ze znacznym plusem 35 centów przy 1149 centach za pęczek. Wysokobiałkowa pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie również wzrosła o 35 centów, do 1293 centów za buszel.

Czołowa kukurydza w USA (lipiec) była notowana o 4 centy wyżej na CBOT przy 793 centach za buszel. Nasiona soi wzrosły o 7 centów do 1614 centów za buszel. Z kolei wiodące ceny rzepaku w Kanadzie spadły o 9 CAD do 1144 CAD za tonę.

Czytaj również: Ceny produktów rolnych w Niemczech wzrosły o ponad 35 proc.

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023